Kermeste nelere dikkat edilmeli?

Kermeste nelere dikkat edilmeli?

Kermesin ilk hazırlığının manevi düzlemde yani zihinlerde ve gönüllerde yapılması gerekir. Bu işin temelini ‘Allah rızası’ oluşturmalıdır.

Kermes, zamanından ve emeğinden yaptığın büyük bir fedakârlıktır.

Kermes için himmeti yüksek tutmak, hedef belirlemek, daha fazlasını yapmaya çalışmak ve moral motivasyonu yüksek tutmak gerekir.

Manevî hazırlıkların ardından maddî planda hazırlıklar yapılmalı. Toplanacak yardımın nerede, kime nasıl harcanacağı belirlenmeli. İmece usulü çalışma için start verilmeli ve görev dağılımı yapılmalı.

Kermeste ne satılacağı, nelerin talep gördüğü araştırması yapıldıktan sonra akraba, komşu ve çevre esnaftan bu konuda yardım istenmeli.

Yardım yapacağına inanılan kişilerden gerekli malzemeler talep edilerek, satılması planlanan ürünler için yapım aşamasına geçilmeli.

Kermesin düzenleneceği mekan iyi seçilmeli, ekonomik olmalı, mekânın temiz olmalı, kermes de görev alan kişilerin güleryüzlü ve cana yakın olmasına dikkat edilmeli.

Kermes ürünlerinin fiyatları açık ve net belirtilmeli, önce veya sonra fiyat farkı olmamalı.

Kermeste satılan ürünlerin el emeğine, maliyetine özen gös- terilmeli, yok pahasına satışın o işleri yapan veya o malı verenlere karşı saygısızlık olduğu unutulmamalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık