KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI NEDİR ?

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI NEDİR ?

Şebeke elektriği mevcut olduğunda akülerine depoladığı DC enerjiyi , elektrik kesintisinde AC enerjiye çevirerek sınırlı güç ve düzenli voltajda çıkış hattına bağlı olan ekipmanlara sağlayan cihazlara verilen genel isimdir.

Güç Kaynakları üç ( 3 ) ana katogoride sınıflandırılırlar

: Şebeke elektriğini sadece kullanılmakta olunan akülerin şarjında kullanır. Şebekeden bağımsız olarak düzgün , kararlı voltaj üretirler.

Bu şekilde çalışmaları cihazın çıkışına bağlı olan ekipmanlara şebekeden daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlar. Şebekede oluşabilecek ani voltaj alçalmasını veya yükselmesini engellediği gibi bu yüzden meydana gelebilecek tüm problemleri ortadan kaldırır.

Şebeke hattı kesintisinde her zaman devrede olduğundan geçiş süresi sıfır (0’dır. Reel anlamda kesinti yoktur. Çıkış hattına bağlı ekipmanlar voltaj oynamalarından ve parazitlerden kesinlikle etkilenmez.

: Şebeke elektriği varken çıkış voltaj regülasyonunu sağlayarak çıkış voltajını kesintisiz güç kaynağı üzerinden kullanan ekipmanlar için tehlikesiz bölgede tutar. Belli voltajlar arasında gelen voltajı kullanılan cihazlar için istenilen voltaja yakın değerlerde voltaj sağlarlar.

Elektrik kesintisinde 2-5 ms. süre içerisinde devreye girerek üzerinden çalışan ekipmanların çalışmasını sağlarlar. Her ne kadar 2-5 ms. süre kesinti olsada bu kesintiyi bilgisayarlar fark etmediklerinden kapanma meydana gelmez.

: Şebeke elektriği varken gelen elektriği istenilen ve kullanılan ekipmanlara zarar vermeyecek şekilde voltaj regülasyonu yapmadan fakat şebekede oluşan pik’leri parazitleri önemli ölçüde yok ederek çıkış hattına bağlı ekipmanları çalışmasını sağlar.

Elektrik kesintisinde 2-5 ms. süre içerisinde devreye girerek kendi üzerinden çalışan cihazların çalışmasını sağlar .

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık