Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten tohumu kolesterol: Keten tohumu içerdiği yağ asitleriyle kalp ve damar sağlığı için önemlidir. Alfa linolenik asit bakımından zengindir. İyi kolesterolü yükseltici kötü kolesterolü ve trigliserit düzeyini düşürücü etkisi bulunmaktadır. Kanın pıhtılaşmasını azaltır. Damar sertliğinin oluşumunu önleyici özelliktedir.

Keten tohumu hakkında yapılan araştırmalar onun yüksek tansiyon proplemi olanlar içinde yararlı olduğunu göstermektedir.

Keten tohumu yararları arasında mide bağırsak rahatsızlıklarına karşı etkili olması da vardır. Mide ülseri gastrit gibi sorunları olanlar için doğal bir destektir. Bağırsakları çalıştırır ve temizler.

Keten tohumu östrojen: Menopozda meydana gelen rahatsızlıkları giderici özelliği bir diğer keten tohumu faydası olarak belirtilebilir. Bunu içinde bulunan östrojene benzeyen maddeler sayesinde yapmaktadır.

Keten tohumu kabızlık: Kabızlığa iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yeri olan keten tohumunun içindeki müsilaj, onun kabızlık sorunu için doğal bir müshil ilacı olması sağlar. Keten tohumunun müshil etkisi mekanik olduğu için diğer kabızlık ilaçlarının kullanılmasıyla ortaya çıkan yan etkiler görülmez. Kabızlık için kullanılan sentetik ilaçlar etkili olmakla birlikte bağırsakları tahriş etmek gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Keten tohumunun kabızlığa yönelik etkisinin görülmesi için birkaç gün geçmesi gerekebilir.

Keten tohumu ve faydaları arasında romatizmal sorunlara iyi gelmesi de vardır.

Keten tohumu bitkisi solunum yolu hastalıklarında tavsiye edilmektedir.

Keten tohumunu ağız içi ve dişeti problemlerinde gargara şeklinde kullanılabilir.

B12 vitamini içeren tek bitkisel kaynaktır. Bu yüzden vejetaryen beslenenler için diyette keten tohumu yer alması b12 eksikliğinin oluşmasını önler.

Keten tohumu zayıflama: Keten tohumu zayıflatır mı? Kan şekeri düzeyini korur ve tokluk hissi vererek daha az yemek yemeyi sağlar. Bu yüzden keten tohumu zayıflamak isteyenlerin kullanabileceği bir besindir. Bağırsağı harekete geçirip metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu yönüyle keten tohumu kilo kontrolü içinde bir yardımcıdır. Günde 3 defa yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı alınmalı ve ardından bol su içilmelidir.

Keten tohumu yeşil çay: Kilo kontrolü amacıyla bir araya getirilmiş keten tohumu yeşil çay tabletlerinde eczanelerde satılmaktadır. Yeşil çayın da metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımına destek olma etkisi bulunmaktadır.

Keten tohumu selülit: Günlük önerilen miktarlar genel olarak 1–2 yemek kaşığıdır. Daha fazla miktarlarda alımı durumunda selülit meydana gelebileceğine dair uyarılar vardır.

Keten tohumu süt ve süt ürünleriyle birlikte kullanılması halinde onun daha iyi emilmesi sağlanır.

Keten tohumu cilt içinde önemli etkilerde bulunur. İçeriğindeki omega–3 ve E vitamini ile cildi besler ve yumuşatır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık