Kıbrıs’a Gitmenin Tam Zamanı

Kıbrıs’a Gitmenin Tam Zamanı

Zaman zaman yaşamın yoğunluğu, yorucu trafiği ya da yaşanan sıkıntılar kaçıp gitme isteği uyandırır insanda. İsteriz ki hem uzak bir yere gidelim hem de yakın. Bu nasıl olacak ki dediğimizde ise Kıbrıs gelir aklımıza. Kıbrıs hem bir yurt dışı rotasıdır hem de vize pasaport derdi olmadan rahatlıkla gidebileceğimiz tatil yeridir. Adeta yurt içi seyahati keyfi ile gidebildiğimiz ender noktalardan biridir Kıbrıs. Üstelik her köşe ayrı ayrı güzel! Kuzey Kıbrıs’a gitmek böylesine kolay ve de cazipken, Güney Kıbrıs için aynı şeyleri söyleyemiyoruz maalesef. Güney Kıbrıs’a gitmek için normal Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için muhatap olduğumuz prosedür ile karşılaşıyor. Bu sebeple de Kuzey Kıbrıs bizim için çok daha cazip hale geliyor.

İstediğiniz her sezonda yönünüzü Kıbrıs’a çevirebilirsiniz. Çünkü bir Akdeniz adası olan Kıbrıs, her mevsim ılıman olması ile size konforlu ve sıkıntısız bir tatil vadediyor. İsterseniz kış aylarında, yılbaşı kutlaması için isterseniz yaz tatilinde Akdeniz’in tadını çıkarmak için isterseniz de bahar aylarında adanın huzurunu hissetmek için Kıbrıs’a gitmeyi tercih edebilirsiniz. Kıbrıs’a gitmek için belli bir zamanı beklemenize gerek yok. Öylesine güzel ve sıcak bir ada ki burası, sizi her zaman bu güzel etkinin içerisine çekebilir. Huzurla, enerji depolamış olarak dönüş yapabilirsiniz böylece geri. Yeni Kıbrıs seyahatleri için planlar da bu anda şekillenmeye başlar aklınızda. Çünkü Kıbrıs böyledir. Bağımlılık yapar, çıkmaz insanın aklından.

Kıbrıs’ta Yaz Tatili

Kıbrıs’ın Akdeniz’de yer alıyor olması şüphesiz ki doğrudan mükemmel bir yaz tatili akıllara getiriyor. Bu durum çok da yersiz değil zaten. Çünkü Kıbrıs’ın kusursuz kıyıları, belki de bugüne kadar görmediğiniz berraklıkta denizi sizi öylesine rahatlatıp dinlendirecek ki, omuzlarınızdaki tüm yükü burada bıraktığınızı hissedeceksiniz. Dolayısıyla Kıbrıs’ta tatil herkesin hayali olabilecek niteliktedir. Peki, yaz tatili için Kıbrıs’ı tercih ettiğimizde nerede kalalım? Bu sorunun cevabı istek ve tercihlere göre şekillense de elbette ki deniz kıyıları en çok zaman geçirmek isteyeceğimiz yerler oluyor. Özellikle de Girne ve Gazimağusa her tatilcinin kadrajında yer alıyor. Girne’nin hareketliliği, son derece lüks tesisleri, tatilciler için oldukça ilgi çekici. Burada dinlendikten sonra şehrin diğer güzelliklerini görmek için harekete geçebilirsiniz de. Dolayısıyla Girne yaz tatili denilince ilk akla gelen oluyor.

Lüks otelinizde dinlenip yorgunluğunuzu attıktan sonra mutlaka görmeniz gereken yerlere gelmelidir sıra. Çünkü Girne’nin bu tip değerlerini görmeden ayrılırsanız buradan, sonra pişmanlık duyabilirsiniz. Girne Limanı ve Girne Kalesi elbette ki kentin merkezi niteliğine sahip ve neredeyse her turistin mutlaka yolunun düştüğü bir nokta ama bir de yolu düşmekten çok özellikle gidilebilecek olan yerler var. Mesele St. Hilarion Kalesi bunlardan biri ve de oldukça ilgi çekici bir yapı. Özellikle Disney’in Şatosu’na benzetilen, bu kaleden ilham alınarak yaratıldığı söylenen St. Hilarion, kentin en eskilerinden biri. Bulunduğu konum öylesine heybetli ve ihtişamlı ki, buraya ulaşım ulaşamayacağınız konusunda endişe dahi duyabilirsiniz. Ancak bu durum St. Hilarion’u daha cazip hale getiriyor. Bulunduğu yüksek ve korunaklı konum kalenin gözetleme kalesi olarak inşa edilmiş olduğunun da bir kanıtı olma özelliği taşıyor. St. Hilarion Kalesi, kentteki tarihi duraklarınızdan sadece bir tanesi olacaktır. Sadece St. Hilarion’u değil, aynı zamanda daha pek çok tarihi ve kültürel durağı ziyaret edebilir ve gezinizi özel hale getirebilirsiniz.

Bahar Aylarında Kıbrıs Şahane!

Çünkü ilkbahar ve sonbaharda Kıbrıs’ta sıcaklık değerleri yaz aylarına göre daha yaşanabilir seviyede oluyor. Tabi dilerseniz rezervasyonunuzu erkenden yaptırarak yaz ayları için tatilinizi önceden de planlayabilirsiniz. Bu sebeple de yüksek sıcaklıklar sizi bunaltıyorsa bahar aylarında Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ya da Karpaz gibi bir bölgede tatil yapmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu dönemlerde çocukların okullarının olması sebebi ile adanın kalabalığı da daha az oluyor. Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanız yine bahar ayları sizin için cazip olacaktır. Kısacası yaz aylarının karmaşasını bahar aylarında görmezsiniz burada. Diğer taraftan hala deniz tatili için caziptir adanın değerleri. Hem denizi hem plajı hem de sıcaklıkları ile size tatil vadedebilir.

Peki, ilkbahar ya da sonbaharda Kuzey Kıbrıs’a gittiğimizde neler yapabiliriz diye soracak olursanız, bunun basit bir cevabı var. Normal zamanlarda Kıbrıs tatilinin vadettiği her şeyi! Çünkü ada hala aynı enerjisini koruyor bu dönemde. Ekstra bir huzuru oluyor size. Gece hayatı ve eğlencelerinin aynı hızda sürdüğünü de belirtelim ayrıca. Adanın mevcut olan ve yasal olarak hizmet veren kumarhaneleri de aynı şekilde hizmet vermeyi sürdürüyor, ünlü kulüpleri de. Üstelik antik döneme kadar uzanan çok sayıdaki kalıntıyı ziyaret etmek istediğinizde yazın sıcaklarına göre daha az yorulacaksınız. Yoğun sıcakların sizi yıpratmasına maruz kalmadan sıkıntısız bir şekilde bir gün içerisinde pek çok yeri görebileceksiniz. Bu belki de bahar aylarının en cazip özelliği olabilir sizin için. Müzeleri rahatlıkla gezip, adanın dört bir yanında rahatlıkla fotoğraf çekebileceksiniz de. Siz de sakinlik ve huzur istiyorsanız, bu yıl tatilinizi yoğun kalabalıktan uzakta ama gözde bir yerde geçirmek istiyorsanız, Kuzey Kıbrıs tam size göre bir seçim olacaktır. Pişmanlık duymadığınız gibi sonraki bahar için de program yapmaya başlayacaksınız.

Bu Kışın Rotası Kıbrıs!

Her zaman yaz ayları ve sıcak Akdeniz iklimi ile aklımıza gelen ada aslında kış ayları için de çok caziptir. Çünkü adada kış bizde olduğu kadar sert geçmiyor. Üstelik kıbrıs otelleri kış etkinlikleri ile de tatile bakış açınızı değiştirebilecek bir konfora sahiptir. Bu soğuktan hoşlanmayanlar için mükemmel bir yılbaşı tatili anlamına gelebilir. Eğer kayak yapma gibi bir hedefiniz yoksa Kıbrıs sizin için ideal bir gezi hedefi olacaktır. Ayrıca yılın ilk tatilini de buraya yapabilirsiniz. Yeni bir yıla hazırlanırken, umut dolu iken, enerji depolayıp yaşamın güzelliklerini hissedeceğiniz bu kıyılar, size keyif verecektir. Peki, kış aylarında Kıbrıs’ın hangi bölgesine gidelim derseniz, her köşesi ayrı bir güzelliktir unutmayın. Deniz kıyısı olmayan yere gitmem diyorsanız elbette ki Girne ve Gazimağusa sizin için idealdir. Buralara göre daha sakin olsun ama deniz kıyısı olsun derseniz Güzelyurt ve Lefke seçenek olabilir. Eğer başkentte tarih ve kültür ile iç içe zaman geçirmek isterseniz de Lefkoşa çok caziptir. Zaten havalimanının da Lefkoşa kapsamında yer alması, size ulaşımı da çok daha kolay olan bir tatil fırsatı olduğunu gösteriyor.

Dilerseniz, şöyle bir rota da çizebilirsiniz kendinize; ilk olarak Lefkoşa’da birkaç gün geçirip, tarih ve kültür ile dolu dolu zaman geçirip, daha sonra Girne’ye geçebilirsiniz. Burada deniz kıyısı bir cennet olan şehirde görülesi yerleri ziyaret ettikten sonra, Gazimağusa’nın güzelliklerine doğru yol alabilirsiniz. Burada zaman geçirmek ise sizin için ayrı bir keyif olacaktır. Sıcakkanlı insanlar ile tanışıp, lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Eğer hala zamanınız varsa Güzelyurt da bu programa dâhil olabilir. Böylece kapsamlı ve de keyifli bir kış tatili yapmış olacaksınız. Kısaca Kuzey Kıbrıs turu adını verebileceğimiz tatil, unutulmaz seyahatleriniz arasında yer alacak ve en güzel anılarınızı süsleyecektir. Gittiğiniz yerlerden minik hediyeler ve hatıralar satın almayı da unutmayın sakın.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Kıbrıs’a Gitmenin Tam Zamanı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık