Kiralık işçi çalıştırmanın yasak olduğu yerler

Kiralık işçi çalıştırmanın yasak olduğu yerler

Kiralık işçi çalıştırmanın yasak olduğu yerler var mı?

Toplu işçi çıkarılan işyerlerinde sekiz ay süresince,
Kamu kurum ve kuruluşlarında,
Yer altında maden çıkarılan işyerlerinde,
Grev/lokavt sırasında kiralık işçi çalıştıramayacak.

Çalıştırılacak kiralık işçi sayısının bir sınırı var mı?

İşyerinde çalıştırılacak kiralık işçi sayısında bir sınır yok. Yani tüm işçiler kiralık olabilir. Bunun sadece bir istisnası var: İşletmenin ortalama mal ve hizmet üretim kapasitesinin öngörülemeyen şekilde artması hâlinde kiralık işçi sayısı, işyerinde çalıştırılan işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek. Ancak, on ve daha az işçi çalıştırılan işyerlerinde beş işçiye kadar geçici iş ilişkisi kurulabilecek.

Kiralık işçi ücretini kimden alacak?

Kiralık işçi ücretini bağlı olduğu özel istihdam bürosundan alacak. Kiralık işçi, işverenden özel istihdam bürosunun hizmet bedeline mahsup edilmek üzere avans veya borç alamayacak.

Kiralık işçi daimi işçi olabilir mi?

Sözleşmede belirtilen sürenin dolmasına rağmen geçici iş ilişkisinin devam etmesi hâlinde, sözleşme belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşür. Yani daimi işçi durumuna geçilir.

Kiralık işçi kıdem tazminatı alabilecek mi?

Kiralık işçinin çalışma süresi bir yılın altında kalıp süreklilik göstermeyeceği için kıdem tazminatı alamayacak. Ayrıca ihbar tazminatı da ödenmeyecek.

Kiralık işçi sendikaya üye olabilecek mi?

Kiralık işçinin sürekli bir çalışması olmadığından sendika üyeliği de olmayacak. Sadece işveren tarafından kiralık işçinin bilgileri varsa işyeri sendika temsilcisine bildirilecek.

Kiralık işçinin sosyal güvenliği nasıl olacak?

Kiralık işçinin SGK primlerini özel istihdam büroları yatıracak. Sadece çalışılan dönemler için prim yatacağı için emeklilikte prim ödeme gün sayısını doldurmada büyük sıkıntı yaşanacak ve işçiler mağdur olacak.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık