KIRLANGIÇ

KIRLANGIÇ

Sonbaharın son günleriymiş. Ağaçlarda kalan son yapraklar da birer birer dökülmüş, insanın içini titreten soğuklar başlamış. Evinde yapayalnız yaşayan bir adam gözlerini dışarıya dikmiş, pencereden etrafı seyrediyormuş. Bu esnada pencerenin kenarında bir Kırlangıç belirmiş. Birkaç saniye bakışmadan sonra kuş adamdan önce davranmış:
– Benim sana içim ısındı… Lütfen pencereyi açıp beni içeri al da birlikte yaşayalım.
Adam:
– Olmaz alamam… Sen bir kuşsun hiçbir kuşun bir adama içi ısınır mı? demiş.
Kırlangıç tekrar:
– “Lütfen pencereyi açıp beni içeri al birlikte yaşayalım. Hem ben sana dost ve arkadaş olurum canın da sıkılmaz birlikte yasar gideriz…”
Adam yine:
– Olmaz alamam… Git başımdan, diye cevap vermiş. Üçüncü ve son defa kuş, adamın penceresinin önüne konup adama tekrar şöyle demiş:
– Lütfen beni içeri al. Artık soğuklar da başladı, dışarıda kalamam. Biliyorsun ben sıcak havalarda yaşayabilirim sadece. Beni içeri almazsan başka sıcak ülkelere gitmek zorunda kalırım. Lütfen beni içeri al da burada kalayım. Birlikte yemek yer, omzuna konar; seni neşelendirir, sana yarenlik ederim.. Hem sen de benim gibi yalnızlıktan kurtulursun, demiş.
Adam ona:
– Git derhal başımdan!… Ben yalnız kalırım, hem yalnız yaşamak hoşuma da gidiyor.
Kırlangıç bu cevap üzerine üzüntülü bir şekilde pencereden uzaklaşmış ve uçmaya başlamış. Bilinmeyen bir yere doğru uçmuş uçmuş…
Adam, kırlangıç uzaklara gittikten sonra düşünmüş ve kendi kendine “Ben ne aptal , ne kadar akılsız bir adamım, niye kırlangıçla birlikte kalmayı kabul etmedim? Ne güzel birlikte kalırdık, demiş ve çok pişman olmuş. Tabiî ki son pişmanlık fayda etmemiş, iş işten geçmiş.
Kendi kendine nasıl olsa sıcaklar başlayınca kırlangıcım yine gelir. Ben de onu içeri alır birlikte mutlu bir hayat süreriz, diye düşünmüş. Ve penceresini sonuna kadar açıp beklemeye başlamış.
Yazın gelmesiyle kırlangıçlar da gelmeye başlamış. Ama onun kırlangıcı gelmemiş. Yazın sonuna kadar hiç penceresini kapatmadan pencerenin başında beklemiş ama boşuna…
Kırlangıç yokmuş. Gelen kırlangıçlara sormuş, ama onun kırlangıcını gören olmamış. Sonunda bir bilge kişiye halini danışmak ve ondan bilgi almak için gitmiş.
Bilge kişiye olayı anlattıktan sonra bilge kişi ona şöyle demiş:
– Kırlangıçların ömrü 6 aydır . . .

Bu masal 1390 defa okundu.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık