Kırmızı bülten nedir

Kırmızı bülten nedir

Kırmızı bültenler, bir suçlunun uluslararası düzeyde aranması, yakalanması ve akabinde iade edilmesi amacıyla üye Ülkelerin talebi üzerine İnterpol Genel Sekreterliği tarafından çıkarılan bir bülten çeşididir.

Kırmızı bültende suçluya ait kimlik bilgileri, işlediği suç türü, mevcut ise fotoğraf ve parmak izi, verilebilecek azami ceza ve zamanaşımı gibi bilgiler yer alır.

Geçerlilik süresi beş yıldır ve her beş yıl sonunda yenilenmesi üye ülkenin talebine bağlıdır. Hali hazırda Ülkemiz tarafından uluslar arası düzeyde kırmızı bültenle aranmakta olan suçlu sayısı 901’dir. Şu an için dünyada toplan bülten sayısı 24.000’den fazla olup, Ülkemizin bülten sayısı bunun yaklaşık % 4’ünü oluşturmaktadır.

Kırmızı bülten rejimi her ülkenin ulusal mevzuatları içerisinde farklı değerlendirmelere tabi tutulması nedeniyle ülkelerdeki statüsü farklılıklar arz etmektedir. Bazı ülkeler için kırmızı bültenler sadece suçlunun yer tespiti hükmünde olduğu gibi (Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, vb. ), bazı ülkeler için ise direkt olarak yakalama müzekkeresi hükmündedir.

Unutulmaması gereken bir nokta ise bülten rejimi öncelikli olarak bir polis aracıdır ve suçluların uluslar arası seviyede aranmasına yönelik etkili bir sistemdir.

Kırmızı bültenlerin yayınlatılma süresinin görece uzun olması nedeniyle, özellikle acil durumlara “difüz

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık