Kısa Hikayeler, Kısa Öyküler

Kısa Hikayeler, Kısa Öyküler

Kısa Hikaye (Öykü) gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa düz yazı şeklindeki anlatıya öykü veya eski adıyla hikâye denir.

Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.

Öyküde, olayın geçtiği yer sınırlı, anlatım özlü ve yoğundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çoğu zaman sadece belli özellikleri yansıtılır.

Konu tümüyle düş ürünü olabilir, ya da son derece gerçekçidir. Genellikle ironik bir rastlantı yoluyla yaratılan özel bir an üzerindeki yoğunlaşma sürpriz sonlara olanak verir. Eski Yunan’daki fabl ve kısa romanslar, Binbir Gece Masalları öykünün habercileridir.

Ama öykü ancak 19. yüzyılda romantizm ve gerçekçilik akımlarının yaygınlaşmasıyla edebi bir tür haline gelebildi. Edgar Allan Poe’nin Grotesk ve Arabesk öyküleri adlı eseriyle yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde değil Avrupa’da da etkili oldu. Almanya’da Heinrch von Kleist, ve E. T. A. Hoffmann, psikolojik ve metafizik sorunları öykülerinde masalsı bir anlatımla yansıttılar.

20. yüzyıla girildiğinde öyküler ilk kez genellikle gazete ve dergilerde yayınlanıyor ve bu yüzden gazeteciliğe özgü yerel renkler taşıyordu. Bret Harte’nin öyküleri, Ruyard Kipling’in Hindistan’daki yaşamı anlatan öyküleri, Mark Twain’in Missisippi ve O. Henry’nin öyküleri bu özelliktedir. Rusya’da Gogol, Dostoyevski, Turgenyev ve Çehov’un öyküleri, öykü türünün edebi eserler arasında sağlam bir yere oturmasına büyük katkı sağladı.

Türkiye’de öykü ya da hikaye kavramı diğer yeni türler gibi Tanzimat’tan sonra edebiyatımıza girmiştir. Öykünün bizdeki ilk gerçek temsilcisi olarak Ömer Seyfettin’i görmek mümkündür.

Falaka,Başını Vermeyen Şehit,Pembe İncili Kaftan gibi dönemin sosyal olaylarını gözler önüne seren Ömer Seyfettin çok sayıda hikayesiyle Türkiye’de hikayeciliğin gelişmesine çok büyük katkı sağlamıştır.

Ada

Babamı İstiyorum

Balon

Bebek

Bir Masal Gibi

Bir Öykü

Bir Kelebeğin Hikâyesi

Bırakıpta Gidene

Coşunca Akıp Gitmişim

Çiçekle Suyun Hikâyesi

Deniz Yıldızı

Dolunay

Hiç hayallerinizden sıfır aldınız mı?

Dostluk

Mucize

Evliya

Fincan Takımı

Geç Kalmayın

Gül Kız

Gül Yaprağı

Herkes İçin Biraz Mutluluk

İnsan ve Dünya

İşte Hayat Hikayem..

Bir Kardelen Masalı

Kederli Kız

Kırmızı Araba

Kıssadan Hisse

Korkmak

Kurabiye Hırsızı

Küçük Çin balığı

Küçük İstavritin Öyküsü

Melek Annem

Kurdele

Ölümsüz Kırmızı Güller

Pulsuz Dilekçe

Seven Adamla Papatya

Seviyorum Tanrım!

Şanssız Bir Adam

Tatlı Cadı

Varım

Yalnız Adam ve Kırlangıç

Yaşadığınız hergün özeldir

Yaşam Nedir?

Yılan ve Adam

SİTE ANASAYFASINA GERİ DÖN

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık