DOLAR: 2.61 TL
EURO: 2.83 TL

Kız ve Erkek Bebekler için Gelişim Tablosu

Kız ve Erkek Bebekler için Gelişim Tablosu

Çocuklarda genetik yapıya bağlı olarak boy, vücut yapısı, büyüme temposu, fizyolojik özellikler yönünden büyük farklılıklar vardır, bebeğin gelişimi sitemizde değişik yaşlarda vücut ölçümleri ve diğer özellikler için alt ve üst sınırlarını paylaşıcaz anne ve babaların bu bilgilere sahip olması gerekmektedir.

Sağlıklı çocukların boy uzunlukları ilk 6 – 12 aydan başlayarak genetik yapılarına özgü persentil değerlerine yaklaşır ve 2 – 3 yaşlarında çocuğun kendi genetik özelliğini yansıtan persentil değere ulaşır.

Vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi gibi büyüme ve gelişme ile ilgili çeşitli parametrelerin değişik yaşlarda gösterdikleri dağılım, normalin alt ve üst sınırları, normal çocuk gruplarından elde edilmiş verilere dayanılarak hazırlanmış tablo ve eğriler ile belirlenmiştir.

Bu eğrilerde 3. ve 97. persentil arasındaki değerler normal kabul edilir. 50. persentil ortalama çocuk ölçüsünü gösterirken, 3. persentil en kısa veya en zayıf normal çocuğu, 97. persentil en uzun veya en kilolu normal çocuğu gösterir.

Önemli olan bebeğin gelişimi aynı persentil çizgisi üzerinde ilerlemesidir.

Erkek bebek boy ve ağırlık gelişim tablosu

Kız Bebek boy ve kilo gelişim tablosu

Sponsorlu bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda alerji,duyma kaybına sebep oluyor önlem alınmalı

Çocuklarda alerji,duyma kaybına sebep oluyor önlem alınmalı Çocuğunuz zaman zaman sizi duymazdan geliyor, televizyonun sesini çok açıyor, yüksek sesle konuşuyor...

Kapat