Koli zehirlenmesi nedir

Koli zehirlenmesi nedir
Koli zehirlenmesi nedir

Bağırsaklarda normal olarak bulunan koli bakterisi uygun şartları bulduğunda besin zehirlenmelerine sebep olur. Özellikle koli zehirlenmeleri süt çocuklarında ishal şeklinde görülür. Koli kendiliğinden ince bağırsakta çoğalır ve çocuğun içtiği sütü ekşiterek asit meydana getirir. Asit ise bağırsağı tahriş ederek bulantı, kusma ve ishal yapar.

Çocuklardaki bu tür ishallere yaz ishalleri adı verilir. Çocuklar günde ortalama 8–10 defa tuvalete çıkarlar ve bazen ishallerinde kan da görülür.

Yaz aylarında koli bakterileri sütte kolaylıkla çoğalırlar. Ete ise daha çok sinekler tarafından mikrop taşınır. Pisliklere ve oradan da ete konan sinekler ayakları ile koli bakterilerini ete taşıdıkları gibi insanlarda kirli ellerle bakterilerin etlere bulaşmasını sağlarlar.

Koruyucu tedbirler

Her zaman olduğu gibi yiyeceklerin hazırlanmasında temizliğe son derece dikkat etmek gerekir. Gıda işleriyle uğraşanların elleri daima temiz olmalı özellikle sabun, sabun yoksa deterjanla mutlaka iyice yıkanmalıdır. Bu arada yiyeceklerin sineklerden de korunması gerekir.
Özellikle çocukların önemli besini olan süt çok steril şartlarda hazırlanmalı, çocuğa verilinceye kadar soğuk yerlerde saklanmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık