Kore Hastalığı Nedir

HastaKore Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

İnsanda istek dışı hareketlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Kore sözü, bale hareketlerini düzenliyen sanatın (koreografi) adı ile aynı kökten gelir. Bu hastalığa yakalananlar istek dışı olarak şiddetli, hafif, ânı, mükerrer, karışık çeşitli hareketler yaparlar.

Daha çok 3-12 yaşlar arasındaki çocuklarda görülen hastalığın sebebi bir virüstür. Hastalık doğrudan doğruya bu virüsle meydana gelebileceği gibi, bir romatizma, ya da ansefa-lit (.beyin iltihabı) sonucu, o virüsün daha kolay etkileme imkânı bulmasıyle ortaya çıkar.

Belirtileri. — Kore hastalığının belirtileri, hırçınlık, keder haliv beceriksizlik, yorgunluktur. Daha sonra diz, kol ve bacaklarda ağrılar haşlar, hasta uykusuzluktan şikâyet eder. Hastalığın hafif şekli bazı koro hareketleri ile geçip gider Ağır şekillerde ise viioudun çeşitli yerlerinde serilip kasılmalarla meydana gelen hareketler görülür Bu hareketler aralıklı olabildiği trib» sürekli de ola bilir.

Tedavi. — Hastalık çoğunlukla şifa bulur. En iyi tedavi şekli dinlenme. kaplıca tedavisi. salisilath ilâçlar. antipirin, arsenik vs. gibi ilaçlarla yapılandır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar Ömer faruk dedi ki:

    7 yaşındayken yakalandım bu hastalığa 2 bucuk ay fln penedur vurulmusum ondan sonra ailem hastalık biti die doktora goturmemısler sımdı 17 yasındayım uykusuzluk fln var bazen elerde titremede oluor ne yapmalıyım şimdi çogu hastene bu hastalıgı bılmıo

Yorum Yaz

Yukarı Çık