Kostas Karamanlis

Kostas Karamanlis


Yunanistan Başbakanı

Partisi Yeni Demokrasi’nin (ND) on yıldan uzun bir süre sonra yeniden iktidara gelerek büyük zafer kazandığı parlamento seçimlerinden üç gün sonra, 10 Mart 2004 tarihinde Kostas Karamanlis, Yunanistan başbakanı olarak yemin etti.

Karamanlis, Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi konusunda BM aracılığında yürütülen müzakereleri selefi Kostas Simitis’ten kritik bir aşamada devraldı. Konuyu en önemli önceliği olarak nitelendiren başbakan, Kıbrıs konusunda “adil, kalıcı ve Avrupalı bir çözüm” için çalışacağına söz verdi.

Hükümeti bekleyen başka bir zorlu mesele ve ülkenin yeni lideri açısından önemli bir diğer sınav da, Atina 2004 Yaz Olimpiyatları. “Gelmiş geçmiş en iyi ve en güvenli” Olimpiyat Oyunları’nı gerçekleştirme sözü veren Karamanlis, hazırlıkları yöneten kültür bakanlığının bizzat başına geçerek bu konuda kişisel sorumluluk üstlendi.

Hükümetin ilk toplantısında “Taviz vermeyeceğiz” diyen Karamanlis, “Ilımlılık, uyumluluk, cesaret, kararlılık, vizyon, planlılık, iyimserlik ve zevkle çalışma sözü veriyoruz” şeklinde konuştu.

Karamanlis, Yunanistan’ın en nüfuzlu iki siyasi hanedanlığından birine mensup. Amcası ve adaşı olan, Yunanistan eski başbakanı ve cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, 1974 yılında ND’yi (Yeni Demokrasi Partisi) kurmuştu. Amca Karamanlis, 1981 yılında Yunanistan’ın o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu’na giriş müzakerelerini yönetmişti.

1979 yılında partiye katılan Yunanistan’ın yeni başbakanı, 1989 yılından bu yana ND Selanik milletvekili olarak görev yapıyor. Mart 1997’de partinin liderliğini devralan Karamanlis, zeki bir politikacı olarak ün kazandı.

Karamanlis 14 Eylül 1956’da Atina’da doğdu. 1979 yılında Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan lider, daha sonra özel Deree College’da ekonomi eğitimi aldı. 1980-1984 yılları arasında eğitim gördüğü ABD’deki Tufts Üniversitesi’ne bağlı Fletcher Hukuk ve Diplomasi Fakültesi’nde siyaset bilimi ve ekonomi konularında yüksek lisans ve diplomasi tarihi konusunda doktora yaptı.

1984-1989 yılları arasında avukatlık yapan Karamanlis, 1983-1985 yılları arasında Deree College’da siyaset bilimi, diplomasi tarihi ve şirketler hukuku konularında ders verdi.

İyi derecede İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Karamanlis, Nataşa Pazaitis ile evli ve iki çocuk babası.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Kostas Karamanlis Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık