Krakow Nasıl Gezilir

Krakow Nasıl Gezilir

Polonya, ülkenin her köşesinde İkinci Dünya Savaşı etkilerini görebileceğiniz köklü ve hüzünlü tarihe sahip bir ülkedir. Ülkenin başkenti Varşova’dır. Varşova da oldukça fazla turist çekmesine rağmen, ülkenin en çok turist ağırlayan şehri Krakow’dur.

Ülkenin eski başkenti olan Krakow için Türkler tarafından İstanbul benzetmesi yapılır. Daha doğrusu Varşova Ankara ise Krakow İstanbul’dur sözü yaygındır. Ne derece doğru bir söz olduğu tartışılır ancak tartışmasız olan benzerliği tıpkı İstanbul’un Ankara’dan daha çok turist ağırlaması gibi Krakow da Varşova’dan daha turistik bir şehirdir. Bilindiği gibi İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip edilen Varşova’da yok edilen birçok bina ve tarihi güzellik vardır. Bunun aksine Krakow da İkinci Dünya Savaşına tanık olmasına rağmen daha az zarar görmüş ve gezilecek tarihi binalar ayakta kalabilmiştir. Filmlere de konu olan toplama kamplarından en büyüğü Krakow’da yer alır. Bu kampı gezen turistlerin gözyaşlarına boğulmasına yetecek düzeyde etkileyici ortamı neredeyse tamamen orijinaline uygun muhafaza edilmesinden kaynaklıdır.

Krakow Varşova’dan daha güneyde Slovakya sınırına yakın bir konuma sahiptir. Bu nedenle daha ılıman bir iklime sahiptir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında Varşova’ya oranla çok daha sıcaktır. Krakow’a ulaşım ülke içinden genelde trenle sağlanır. Ancak Polskibus adındaki otobüs firması Polonya’nın farklı şehirlerinden Krakow’a oldukça uygun ücretli ulaşım sağlar. Bunun dışında John Paul II Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta yer alır ve bu havaalanı yalnızca Avrupa kökenli birkaç havayolu şirketi tarafından kullanılır. Aktarmasız olarak direkt Krakow’a ulaşım sağlayabilecek Türk havayolu şirketi maalesef yok.

Krakow’da görülmesi gereken yerler nerelerdir?

Rynek Glowny: Meydan şehrin ana meydanı ve eski şehir olarak geçer. Mimari ve görünüm bakımından Polonya’nın Varşova ya da Poznan gibi diğer şehirlerindeki ana meydanlarla benzerlik gösterir. Eski meydan tarihi binalarla çevrilidir ve bu binaların altlarında restoran, kafe ya da hediyelik eşya dükkanları bulunur.

Sukiennice: Eski meydanı çevreleyen bu büyük binada çeşitli hediyelik eşyalar bulmak mümkün. Alışverişi sevenler buraya mutlaka uğramalıdır.

Ulica Florianska: Florianska Caddesi boyunca tarihi binaların altında hediyelik eşya dükkânları ve restoranlar sıralanır ve Kapalıçarşı benzeri bir yapı ortaya koyar.

Brama Florianska: Florianska kapısı bu caddeye girişte yer alır. Turistler genellikle bu kapının önünde fotoğraf çektirmeyi tercih eder. Bu kapının karşısında Krakow Barbican yani Krakow kalesi vardır.

Bazylika Mariacka orjinal adıyla bilinen St. Mary Bazilikası birbirinden farklı boyutlardaki iki kulesi ile dikkat çeker. Efsaneye göre kilise iki erkek kardeş tarafından inşa edilmiştir ve aralarındaki kıskançlık sonucu biri diğerini öldürünce, ölen kardeşin inşa ettiği kule daha kısa kalmıştır. Bu kilisenin etrafında ve meydanda Florianska Caddesi boyunca birçok kafe, club ve pub hizmet verir. Gece ışıklandırma ile birlikte hem göze hem de her zevke hitap eden bir gece hayatı da Krakow’da mevcuttur. Özellikle orta çağ konseptli publar yaygındır.

Vistul nehri kenarında tepeye doğru ilerleyen yolda inşa edilmiş Katedra Wavelska, Wavel Kalesi ve Muzesum Katedraline orijinal adında Wavelska Katedrali, Wavelska Kalesi ve Katedral Müzesi bulunur. Ayrıca nehir boyunca devam edince, çimlerde uzanmış birçok insan gözünüze çarpabilir. Bunun dışında nehrin yanında konumlandırılmış bir ejderha heykeli vardır ve heykelden ara ara ateş verilerek turistlerin ilgisini çeken ağzından alevler püsküren bir ejderha figürü oluşturulur. Efsaneye göre ejderhanın kaleyi koruduğuna inanılır.

Tarih ve sanatla iç içe geçmiş bu şehirde The Slowacki Theatre adında Paris Opera Binası’na benzer görkemli bir tiyatro bulunur.

Şehrin en farklı ve en ilgi çekici noktaları ise şüphesiz Auschwitz Kampı ve Wieliczka Tuz Madenidir. Auschwitz Kampı, İkinci Dünya Savaşı döneminde Naziler tarafından kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampıdır. Filmlere konu olan gaz odaları, fırınlar ve vurulma noktaları ile oldukça sağlıksız ve zalim koşullarda barınma yerleri kampta gözler önüne serilir. Kamp çok geniş bir alanda kuruludur ve tüm odaları açık değildir. Rehberler ve yönlendirmeler eşliğinde kampın belli alanlarını gezip hikâyelerini dinleyebilirsiniz. Kampın belli bölümlerinde camlı bir bölme arkasında getirilen insanların bavulları sergilenir. Aynı zamanda çocuk oyuncakları da camlı bölmelerde sergilenir ve insanı hüzne boğar.

Wieliczka Tuz Madeni, yerin altında bulunan bir tuz madenidir. Giriş diğer müzelere oranla daha yüksek bir ücrete tabidir. Ancak içeride tuzdan inşa edilmiş görkemli salonlar, madenin akustiğinden yararlanarak verilen klasik müzik konserleri ve ünlü tabloların tuzdan kabartma halinde temsilleri kesinlikle görülmesi gereken yapılardır. Aynı zamanda maden heykellerle belli olayların canlandırılması ile doludur. Madene merdivenlerle uzun bir yürüyüş ardından inilir ve yaklaşık 2 saatlik tur ile gezilir ancak çıkış asansörlerle yapılır. Çıkışta bir hediyelik eşya mağazası bulunur ve tuzdan oyulmuş minik heykelcikler hediyelik eşya olarak satılır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık