KRİSTOF KOLOMB

KRİSTOF KOLOMB

(1450 – 1451 Cenova/Savona ? – 1506 Valladolid), Amerika’yı bulan ünlü denizci. İtalya’daki yaşamı hakkında pek bilgi yoktur.

Kolomb’un 1492’de gerçekleşen tarihî yolculuğuna kadarki yaşamı ve kişiliği hakkında birçok söylentiler vardır.

On yıl boyunca tasarılarını gerçekleştirmek için önce Portekiz, sonra İspanya krallarının yardımını sağlamaya uğraştı, fakat başaramadı. Sonunda Granada’nın alınışı onuruna İsabel de Castilla, Kolomb’un bir filo kurup yola çıkmasına, bulacağı topraklara kral vekili ve genel vali atanmasına karar verdi.

Böylece Kolomb, Santa Maria, Pinta ve Nina adlı gemilerle, Pinzon kardeşlerin eşliğinde 3 Ağustos 1492’de İspanya’nın Palos Limanı’ndan yola çıktı. Zaragoza Denizi’nden ve Kanarya Adaları’ndan geçerek Atlas Okyanusu’nda, batıya doğru açıldı.

11-12 Ekim gecesi bir adaya vardı (Bahama Adaları’ndan bugünkü Watling Adası) ve bu adaya San Salvador adını verdi. Batıya doğru yolculuğunu sürdürerek Büyük Antiller, Küba ve Haiti’yi buldu.

Haiti kıyısında Hispaniola adlı bir garnizon kurdu ve İspanya’ya geri döndü. Kendisine amirallik rütbesi verildi.

Kısa süre sonra 17 gemilik büyük bir filoyla yeniden yola çıktı ve Dominik, Guadeloupe; Porto Riko, Jamaika ve Küba’nın öteki kıyılarını buldu (Eylül 1493 – Haziran 1494).

Yerliler ile İspanyollar arasında yoğun savaşlar başladı. Kolomb yeniden İspanya’ya döndü ve yeni güçlerle üçüncü yolculuğuna çıktı (1498 – 1500).

Amerika Kıtası’nın Orinoco’ya dek kıyılarını aldı, Trinidad, Tobago ve Granada Adaları’na çıktı. İspanyol güçlerinin yerlilere karşı giriştikleri soykırımlara karşı çıktığı için görevinden alındı, zincire vurulup İspanya’ya yollandı.

1502’de bulduğu topraklara dördüncü kez gitti. Antiller, Orta Amerika ve Honduras kıyılarını taradı.

İspanya’ya döndüğünde iyice gözden düştüğünü anladı. Yalnızlık ve yoksulluk içinde ölürken, bulduğu toprakların Hindistan olduğunu sanıyordu.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık