Krup enfeksiyonu nedir

Krup enfeksiyonu nedir

Krup, ses tellerinin bulunduğu gırtlağı etkileyen bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Ses telleri ve gırtlakta ödem ve şişme ile buna bağlı olarak solunum yolunda daralma olur. Kuru havlar tarzda öksürük, ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve ateş yapar. Nedeni çoğu kez grip benzeri virüslerdir. Kış aylarında daha fazla görülür. 6 ay -3 yaş arası çocuklarda daha sıktır. Birden fazla kez geçirilebilir.

Seyir: Virüs bulaştıktan 2 – 3 gün sonra hafif gribal bir hastalık ortaya çıkar. 1–2 günlük gribin ardından çoğu kez geceleyin ani havlar tarzda öksürük başlar. Ateş 39 °C’ye kadar çıkabilir. Hava açlığı, boğulma hissi vardır. Daha ağır vakalarda panik ve nefes darlığı olur. Çocuk nefes alamama korkusu ile iyice panik olabilir.

Tanı: Muayene sırasında akciğerlerde pek dinleme bulgusu olmaması, boğazda kızarıklık olmaması, ses kısıklığı ve tipik havlar tarzda öksürüğün duyulması ile tanı konur. Ancak boğaza yabancı cisim kaçması ve daha ağır bir hastalık olan epiglottitin ayırt edilmesi şarttır.

Tedavi: Ateş düşürücü, bol sıvı ve solunum yollarının nemlendirilmesi gerekir. Çocuk sakinleştirilir, soğuk ve nemli hava solutulur. Bunun için özellikle gece yağmurlu soğuk havada otomobilin camlarını açarak bir gezinti iyi olabilir. Bol sıvı özellikle soğuk içecekler hem solunum yollarını nemlendirir hem de ödemin çözülmesine katkıda bulunur. Bu önlemlerle evde rahatlatılamayan hastanızı hastaneye acilen götürülmesi gerekir. Serum takılıp soğuk buhar makinesi (kruper) ve kortizonlu ilaçlarla hava yollarındaki ödemin azaltılası gerekir. Tedavide antibiyotiklerin pek yeri yoktur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık