Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Tinnitus, yani kulak çınlaması bir hastalık değildir. İşitme sisteminde olan başka bir sorunun yansıması olarak tanımlanabilir.

Kulak çınlamasının en yaygın nedeni işitme kaybıdır. İşitme kaybı; yaşa bağlı olarak gelişen ya da kulak travması (gürültü, ilaçlar, kimyasal madde nedenli) kaynaklı olabilir. Bu gibi bir durumda duymamızı sağlayan kulağın koklea kısmının (iç kulak – salyangoz) duymadan sorumlu hücreleri zarar görmektedir.Güncel teoriler şunu söylemektedir; “koklea beyne normal sinyaller göndermediği zaman, beyin karışık ve normal ses sinyallerinin eksikliğini telafi etmeye çalışarak, kendi gürültüsünü yaratır, bu da kulak çınlaması (tinnitus) olarak tanımlanır” Eğer tinnitusa neden olan aşırı gürültü, ilaç ya da kimyasal maddelerin yol açtığı kulak travması ise, genelde çınlama her iki kulakta da gözlenir.Kulak enfeksiyonu ya da aşırı kulak kiri gibi duymanızı kötüleştirecek herhangi bir neden kulak çınlamasını daha kötü hale getirmektedir.

İşitme sistemi 4 bölümden oluşmaktadır: Dış kulak, orta kulak, iç kulak ve beyin. Tinnitus(kulak çınlaması); bu bölümlerin herhangi birinden kaynaklanıyor olabilir.
Kulak çınlaması (tinnitus) nın en sık rastlanan nedenleri ise şöyledir:

Orta kulakta ya da kulak zarında, sıvı, infeksiyon ya da bir hastalığın olması.
İç kulak işitme sinirlerinde hasar oluşması (genellikle yaşa bağlı olarak, buradaki sinirler hasar görür)
İç kulak işitme sinirlerinde hasar oluşması (genellikle yaşa bağlı olarak, buradaki sinirler hasar görür)
Kulak Çınlaması Neden OlurGünümüzde tinnitusun (kulak çınlamasının) en yaygın nedenlerinden biri yüksek sese maruz kalmadır. Bu durum işitme kaybına da yol açmaktadır. Ne yazık ki birçok kişi, yüksek şiddetli müzik, ateşli silahlar veya diğer kaynaklardan gelen aşırı yüksek sesin zararlı etkilerini pek umursamaz.
Tinnitus(kulak çınlamasının ) nedenlerinden biri de gereksiz yere kullanılan asprin, aminoglikozid antibiyotikler ve kinin içiren ilaçlardır.
Meniere hastalığı, geçici işitme kaybı, baş dönmesi, kulak çınlaması, kulak tıkanmasına neden olabilir. Bu hastalık aslında kulakta başlı başına soruna yol açar, kulak çınlaması ise sadece bir belirtisidir.
Subjektif (öznel) tinnitus bir nedeni de çok nadir gözlenen ve akustik nöroma olarak bilinen beyin tümörüdür. Bu tümör işitmeyi sağlayan sinir üzerinde gelişir ve tinnitusa (kulak çınlamasına) neden olur. Ender gözlenen bu durumda çınlama her iki kulakta değil genelde tek kulakta gözlenir.
Objektif (nesnel) tinnitus (kulak çınlaması)’nın nedenlerini bulmak genelde daha kolaydır. Objektif tinnitus tipi olan; pulsalit tinnitus=nabız tinnitus, genellikle kan dolaşımıyla ya da kulak çevresinde normal ya da anormal kan damarları ile ilişkilidir. Pulsalit tinnitus nedenleri; gebelik, anemi (kan hücrelerinin eksikliği), aşırı aktif tiroid veya kulağa yakın kan damarlarında bulunan tümör olabilir. Ayrıca benign intrakranial hipertansiyon (BİH) denilen beyni çevreleyen sıvıdaki basınç artışı olarak tanımlanan hastalık nedeni ile ortaya çıkabilir.
Objektif tinnitus tipi olan; tıklama tipi kulak çınlamasına çene eklemlerindeki sorunlar ya da kulak ve çevresindeki kaslardaki sorunlar neden olabilmektedir.

Yazar: Op. Dr. Fuat Güder

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık