Küpeşte,korkuluk,trabzan Çeşitleri

Küpeşte,korkuluk,trabzan Çeşitleri

Güvenlik açısından gerekli sistemler olan küpeşteler, korkuluk ya da trabzan isimleriyle de eşanlamlıdır. Bu isimlerin daha kolayca çağrıştırdığı merdiven kenarı, balkon kenarı veya çeşitli engelleme noktaları gibi alanlarda güvenlik önlemlerinin alınmasında görev alan bu sistemler aynı zamanda estetik açıdan da önemli bir değer katma işlevi görürler. Bu yapıları birçok farklı çeşitte, farklı modelde veya farklı malzemede de görebiliriz.

Buna göre im mekan veya dış mekan merdivenlerinde dahi birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Temel malzeme olarak ise şu dönemde ön planda olan modelin alüminyum olduğunu da söylememiz gerekir. Sadece güvenlik veya gereklilik açısından değil bu tarz estetik değerlerin kazanımı için de önem taşıyan küpeşte sistemleri genel olarak bazı başlıklar altında incelenebilir.

-Öncelikle küpeşte veya korkuluk denince akla ilk gelen alanlardan biri olan merdiven kenarlarına bakacak olursak : merdiven kenarlarında emniyeti sağlaya bu yapılar, sadece küçük ve az katlı merdivenlerde değil büyük katlı ve geniş bir merdiven boşluğu alanı olan yapılarda da kullanılmaktadır ve bu yapılarda önemi daha da artar. Bu sistemler isteğe bağlı sayıda arahat kullanılarak ya da kullanılmayarak uygulanabilir. Özellikle son dönemde sadece alüminyum korkuluklar yerine camlarla zenginleşmiş modeller de tercih edilmektedir. Klasik modeller olarak boş cepheye kurulan korkuluklar ve duvara monteli tutunma amaçlı kurulan korkuluklar ayrılabilir.

Küpeşte Çeşitleri-Bir diğer önemli alan olarak balkon ve teras kenarlarından bahsedebiliriz. Buna göre genellikle üst katlarda bulunan ve düşme halinde ölümlü kazalara yola açabilen balkon ve teras gibi alanlarda bunun yanında tamamen açık bir alanın diğer insanlara karşı güvenliği de sorgulanabilir hale gelir. Buralarda yine birden fazla rahat çeşitleriyle bir korkuluk paneli yapılabilir veya cam malzemelerden destek alınarak çerçeveleme yapılabilir. Yeni nesil fransız balkon modellerinde ise sadece estetik amaçlı gibi gözüken bu yapılar camların tamamen açıldığında yine güvenliği de sağlamaktadırlar.

-Havuz kenarlarında istenmeye girişlerin önlenmesi veya su sıçramalarının engellenmesi amacıyla küpeşte sistemlerinden yararlanılır. Özellikle suyun hemen kenarında kurulan küpeşteler camlı modeller olarak desteklenir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık