Kür Nedir ? Kür Uygulaması Nasıl yapılır.

Kür Nedir ? Kür Uygulaması Nasıl yapılır.

Kür: Tedavi etkeninin belli dozda, seri halde, düzenli aralıklarla, belli sürelerle tekrarlanarak verilmesi ile uygulanan tedavi yöntemidir.

KÜR UYGULAMALARI

Kaplıca kür tedavisi kaplıca uzmanı hekim hekim tarafından düzenlenmelidir. Tedavi için kür programı doktor tarafından düzenlenerek hastaya uygulanacaktır. Kür türünü, süresini ve diğer gerekli özellikleri tedaviyi yönlendiren doktor seçtikten sonra kaplıca tedavisi programı için doktorun tavsiyesine uyulmalıdır.

Kaplıcalardan olumlu sonuç alabilmek için; kaplıca tedavi mevsiminin, hastalığın mahiyeti ve kaplıca sularının özelliğine göre seçilmesi gerekir. Kaplıca tesisleri yeterli olduğu takdirde dermatozlar ve kadın rahatsızlıklarında her mevsim, diyabet, nevralji ve romatizmada yaz ayları, sinir, mide, bağırsak ve karaciğer hastalıklarında ilk ve sonbahar tedavi için en uygun dönemdir

.Tedavi süresi kaplıca doktoru tarafından saptanmış olmalıdır. Bu süre genellikle 15 ile 45 gün arasındadır. Kısa sürelerde tedavi etkili olmamakla birlikte uzun süreler ise hastada ruhi değişiklikler ve isteksizlikler meydana getirebilmektedir.

Bu nedenle uzun süreleri gerektiren tedavilerde 2-3 aylık aralar (istirahat) gerekli olmaktadır.Tedavi süresince doktorun yönlendirmelerine uyulmalıdır. Hastanın sistemik-dahiliye kontrolü yapılarak hasta kaplıca kürü esnasında izlenecek, yararlı ve zararlı etkiler gözlenmelidir.

Kaplıcada tedavi kürü başladıktan sonra hasta tedavi boyunca gözlenerek ve tedavinin yararlı veya zararlı etkileri özenle değerlendirilmelidir. Kürün hasta üzerindeki yararlı yada zararlı etkileri değerlendirilerek kür uygulamasında gerekli değişiklikler yapılmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık