Kuru Ciltlere Nasıl Makyaj Yapılır

Kuru Ciltlere Nasıl Makyaj Yapılır

Bakımı en zor olan cilt tiplerinden birisi kuru ciltlerdir. Cilt birçok dış etkenden kolayca etkilenerek kurur ve donuklaşır. Bu cilt tipi oldukça ince bir üst deriye sahiptir. Bu yüzden pul pul dökülmeler ve soyulmalar görülebilir. Nem eksikliği nedeniyle cilt oldukça solgun görünür. Bu cilt tipinde makyajın güzel görünmesi için birkaç püf nokta bulunur.

Kuru cilde makyaj yapılırken öncelikle günde 2 sefer cilt uygun ürünlerle iyi bir şekilde nemlendirilmelidir. Ayrıca iki haftada bir cilde hassas bir biçimde peeling uygulanarak cilt ölü derilerden arındırılmalıdır. Böylece cilt daha pürüzsüz ve sağlıklı görünecektir.

Kuru ciltler sıvı formda, su veya yağ bazlı nemlendirici etkili fondötenler kullanmalıdır. Ayrıca renkli nemlendiricileri de kullanabilirler. Fondöten sürmeden önce nemlendiricinin cilde iyice emilmesi beklenmelidir. İnce kırışıklıkların dolarak makyajın daha pürüzsüz ve güzel görünmesi isteniyor ise cilde fondötenden önce primer de uygulanabilir. Fondöten sürülürken fırça ile yuvarlak hareketlerde cilde yedirilmelidir. Cildin fondötene ihtiyacı yok ise kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü fondöten cildi daha çok yorarak kurumasına neden olabilir. Fondöten yerine BB krem, CC krem ya da renkli nemlendiriciler tercih edilebilir.

Krem allıklar, kuru ciltler için en ideal allık çeşididir. Krem formdaki allıklar, kuru cilde çok iyi bir biçimde tutunarak cildin daha sağlıklı ve hoş görünmesini sağlar. Daha sonra pudra da krem veya sıvı formda seçilerek yüze uygulanmalıdır. Bu ürünlerin yapısı diğer ürünlere nazaran daha yağlıdır. Böylece kuru ciltlerle oldukça uyum sağlar. Son olarak dudaklar ruj sürülmeden önce vazelin ya da dudak nemlendiricileri ile yumuşatılarak nemlendirilir. Dudaklar da ölü derilerden arındırılarak rujun dudakta daha hoş görünmesi sağlanır.

Gün sonunda yapılan makyaj mutlaka temizlenmelidir. Temizlenmeyen makyaj artıkları cildi yıpratarak daha da çok kurumasına neden olur. Bu yüzden cilt uygun ürünlerle iyice temizlenmelidir. Kuru ciltler için en uygun temizleme ürünleri temizleme sütleridir. Makyaj temizlendikten sonra cilde yeniden nemlendirici ürünler uygulanmalıdır. Kullanılan nemlendirici ürünler ve makyaj temizleme ürünleri mümkün olduğunca alkol içermeyen ürünler olmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık