Kutlu Doğum Haftası’nı nasıl geçirmeli,hangi ibadetlere ağırlık vermeliyiz?

Kutlu Doğum Haftası’nı nasıl geçirmeli,hangi ibadetlere ağırlık vermeliyiz?

1- Kutlu Doğum haftası’nda yapılması gerekenlerin başında hiç şüphesiz ki, Salat-ü Selam getirmek geliyor. O’nu çokça anmalı, ‘Kardeşleri’ olarak O’na en kalpten hislerle selamlar göndermeliyiz.

“Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin. “(Ahzab Suresi-56. Ayet)

2- Peygamber Efendimiz’in ahlakı Kur’an ahlakıdır. Bu yüzden O’nu tanımanın en güzel yollarının başında, bize müjdelediği Kur’an-ı Kerim’i okumak gelir. Sadece okumakla kalmayıp, Kainatın Kitabı’nda yazılanları hayatımıza tatbik etmeye uğraşmalıyız.

3- Gönüllerin Sultanı’nın hayatını anlatan kitapları okumalı, videoları izlemeli, O’nu ve o dönemde yaşadıklarını anlamaya çalışmalıyız.

4- Peygamber Efendimiz ne yapmış, nasıl yaşamış, namazını nasıl kılmış, orucunu nasıl tutmuş, sıkıntılara nasıl katlanmış, nasıl duâ etmiş, Allah’tan neler istemiş, ümmetine neleri tavsiye etmiş, bütün bu soruların cevabının yer aldığı Efendimiz’in sünnetlerini öğrenip, yaşantımızda O’nun hal ve tavırlarını örnek almalıyız.

5- Kainat’ın Efendisi’nin hadisleri de gittiğimiz yolda adeta ışık niteliğinde. Hadislerini sıkça okumalı, anlamalı, Hadis-i Şerif’lerini hayatımızın ölçüsüne uydurmalıyız.

6- Kutlu Peygamber’i başkalarına da hatırlatmak için, evinizde herhangi bir tatlı pişirerek, yanına belki Gül koyarak, komşularınıza dağıtabilir Onları da bu haftadan haberdar edebilirsiniz.

‘Hayır’da yarışınız’ diyor Sevgili Peygamberimiz.. Sizler de evinizde eşiniz ve çocuklarınızla birlikte bu hayırlı yarışa katılabilir, hafta boyunca kendinize belirleyeceğiniz hedeflere ulaşmaya çalışabilirsiniz. Haftanın sonunda ödül olarak belirleyeceğiniz küçük bir hediye, hem çocuklarınızı daha çok teşvik edecek, hem de Kutlu Doğum Haftası, güzel bir zaman dilimi olarak küçük kalbinde yer edecektir.

Son olarak şunu belirtmek gerekir ki, Efendimiz’i sadece bir gün ya da haftalık değil, her zaman anmalı, Mahşer günü O’nun Şefaatine nail olmak için bütün hayatımız boyunca çabalamalıyız.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık