Kuzu göbeği ne zaman yetişir,Kuzu göbeği nerelerde yetişir?

Kuzu Göbeği Nasıl Bir Bitkidir?

Canlılar alemi içinde bitki ve hayvan sınıflaması dışında, ayrı bir tür olarak değerlendirilen mantarlar “Fungus- Fungi” aleminde yer alır. Tek veya çok hücreli yapılarında klorofil içermeyen mantar türleri, besinlerini kendileri üretemez ve beslenebilmek için başka canlılara ya da atıklara ihtiyaç duyarlar.

Hem besin hem de ilaç olarak kullanılan mantarlar yenilebilen, yenilemeyen ve zehirli mantarlar olarak 3 ayrı grupta değerlendirilir. Yenilebilir mantarlar arasında lezzeti ve üretim hacmi bakımından ilk sırada kuzu göbeği mantarı yer alır. İç tüketimden çok ihracatta önemli bir payı olan kuzu göbeği mantarı, yaygın olarak çam ormanlarında yetişir.

Kuzu göbeği nasıl bir mantardır?

Latince adı “Morchella esculenta” olan kuzu göbeği mantarının görünümü yumurtayı andırır. Şapkasının üzerinde çok sayıda oyuk bulunur. Bu oyuklar şapkanın tamamını bir ağ şeklinde sarar. Gövdesinin rengi kırmızımsı-sarıdır ve şekli silindirik yapıdadır. Gyromitra esculenta türü kuzu göbeğine çok benzer. Ancak zehirli bir mantar olduğundan dikkatli olunması gerekir.

Kuzu göbeği nerelerde yetişir?

Organik bileşenler bakımından zengin toprakları seven kuzu göbeği mantarı, yangın çıkmış alanlarda, bahçelerde, ormanların açıklık alanlarında, yol ve akarsu kenarlarında doğal olarak yetişir. Ancak son yıllarda geliştirilen teknikler sayesinde misel ile üretimi de yapılmaktadır.

Morchella türü mantarlar gelişebilmek için bazı ağaç türlerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle doğal yetişme ortamında başta çam ağacı olmak üzere akçaağaç, karaağaç, kayın ve fındık gibi ağaçların altında yetişir. Kümeli mantar türlerinin aksine kuzugöbeği yetişme alanlarında tek tek ve küçük gruplar halinde bulunur.

Kuzu göbeği ne zaman yetişir?

Kuzu göbeği ilkbaharda çıkan mantarlardan biridir. Mart ve mayıs ayları arasında en çok tüketilen mantarlar arasında ilk sırada gelir. En fazla üretimi ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılır.

Kuzu göbeği nasıl tüketilir?

Lezzetli tadına rağmen kuzu göbeğinin tek seferde çok fazla tüketiminden kaçınılması gerekir. Özellikle çiğ tüketilmesi halinde alerjik reaksiyonlara neden olur. Hızlı pişirme yöntemlerinden çok, ağır ateşte yavaş pişirilmesi lezzet açısından tavsiye edilir. Taze olarak tüketilebileceği gibi daha sonra tüketmek için kurutularak da muhafaza edilebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık