DOLAR: 2.61 TL
EURO: 2.83 TL

LABİRENT

LABİRENT

Geçitlerinin çokluğu ve karmaşıklığı yüzünden içinden kolay çıkılamayan yerlere verilen ad. Yunan mitolojisine göre Girit Kralı Minos için Mimar Daedalus tarafından yapılan saraya da labirent adı verilmiştir.

Girit, Mısır gibi ülkelerde yapılan arkeolojik kazılarda labirent biçiminde yapılmış bina kalıntılarına rastlanmaktadır. Bir ara İngiltere’deki bahçeleri labirent biçiminde düzenlemek moda hâline gelmişti. Bu bahçe labirentlerin en ünlüsü, Londra yakınlarındaki Hampton Court’tadır. Lunaparklarda insanlara hoşça vakit geçirtmek için labirentler yapılmaktadır.

Deneysel psikolojide, hayvanların davranışlarını ölçmek için labirentlerden yararlanılır. Fareler, labirent biçimindeki yollardan geçmesini öğrenerek yiyeceğe ulaşırlar. İnsanlarda zekâ yaşının saptanmasında ve bulmacalarda kâğıt üzerine çizilmiş labirentlerden yararlanılır.

Sponsorlu bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık
Önceki yazıyı okuyun:
LABADA

LABADA Karabuğdaygillerden, otsu bir bitki, efelek (Rumex patienta). Sulak yerlerde ve su kıyılarında yetişir. Bahçelerde de yetiştirilir. Sebze olarak kullanılan...

Kapat