Lazer ile Dövme Silme Uygulaması nasıl yapılır

Lazer ile Dövme Silme Uygulaması nasıl yapılır

Lazer ile dövme silme uygulaması hekim muayenesi ile başlar; muayenede dövmenin yapısı, kullanılan boya, yapılış zamanı, yapılış tekniği değerlendirilir.

Lazer ile dövme silme uygulamalarında dövmenin profesyonelce yapılmış olması, tek renk ve çizgiler ile yapılmış olması, birim alanda daha az boya kullanılmış olması, doğal boya maddelerini kullanılması dövme silme uygulamasında lazer kullanımı başarısı açısından avantajdır.
Lazer ile Dövme Silme Uygulamasında kullanılan lazerler sadece bu tıbbi durum için üretilmiş özellikte olan cihazlar. Bu lazer sistemleri dövme silme uygulamaları için FDA onayına sahip sistemlerdir.

Lazer ile Dövme Silme Uygulamasında kullanılan lazerler Q Switched özellikte ve nanosaniye çok kısa atış sürelerine sahip olmalıdır. Tüm dünya da dövme silme işleminde Q Switched Nd YAG- KTP lazer sistemleri sıklıkla tercih edilmektedir.

Dövme boyaları cilt altında, cilt enginden farklı renklere sahiptir. Cilt üzerinde figür görünümünü oluşturan, dövmenin içerdiği boyalardır. Lazer uygulamalarında hedef bu boyalardır. Uygulamada dövme boyası üzerine uygulanan lazer enerjisi cildi geçerek, lekenin sahip olduğu boya tarafından absorbe edilir (emilir), emilim ile birlikte ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ısı boyayı parçalar, daha küçük boyutlara böler. Boyanın boyutlarının küçülmesi ile dövmede solma görülür, zamanla küçük parçalara ayrılan dövme boyası vücut tarafından ortadan kaldırılır. Dövme silme uygulamasında gerçek görünüm uygulamadan hemen sonra değil, parçalanan dövme boyasının parçalanarak vücut tarafından atılmasını takiben ortaya çıkar. Bu süre ortalama birkaç aydır.

Kaç seans gereklidir?
Lazer ile Dövme Silme Uygulaması dövmenin yapısına, yoğunluğuna, yapılma şekline, renkli olup olmamasına, yapılırken kullanılan materyale, kullanılan boya maddesine bağlı olarak değişir. Orta yoğunlukta tek renk, profesyonelce yapılmış bir dövmenin silinme uygulaması yaklaşık 1-4 seans ta sonuçlanır. Lazerle dövme silme uygulamasında başarı oranı %80-90’e yakındır. Seanslar 3-4 hafta aralıklarla uygulanır.

dovme-sildirmeSeans süresi nedir?
Lazer ile Dövme Silme Uygulama seans süresi dövmenin büyüklüğüne, yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Ortalama 1 kibrit kutusu boyutundaki dövme silme uygulaması 20 dk sürer. 1 seansta maksimum lazer uygulama süresi yaklaşık 15-30 dk arasında değişir. Uygulama sonrasında kişi hekim önerileri ile normal hayatına hemen döner.

Seans ücreti nedir?
Lazer ile Dövme Silme Uygulama ücretlendirmesinde, fiyatlar seans başına belirlenir. Seans ücretleri dövmenin yapı ve genişliğine bağlı olarak değişir.

Uygulama sonuçları nasıldır?
Lazer ile Dövme Silme uygulaması sonrasında dövme figürünün görülememesi, mevcut yazının okunanaması, figür temasının seçilememesi başarı kriteridir. Başarılı uygulamalar ile dövmenin görülmesine sebep olan boya maddesi parçalanmış ve vücuttan atılmıştır. Boya maddesinin olmaması kaynaklı olarak dövmenin görünebilirliği ortadan kalkar.

Lazer ile Dövme Silme Uygulaması kimlere uygulanmaz?
Lazer ile Dövme Silme Uygulaması hamilelere, uygulanmaz. Bunun yanında çok ağır kalp ve şeker hastalığı olanlara, epilepsi hastalığı olanlara, uygulama bölgesinde deri hastalığı olanlara uygulama yapılmaz. Yukarıda sayılan durumlar dışında Lazer ile Dövme Silme Uygulaması 12 yaş üstünde herkese uygulanabilir.

Lazer ile Dövme Silme Uygulamasının yan etkileri nedir?
Genel olarak Lazer ile Dövme Silme Uygulamasından sonra yan etkilere oldukça az rastlanır. Tedavi sonrası hasta günlük aktivitelerine hemen dönebilir. Lazer ışığının dövme üzerine uygulanması ile uygulama bölgesinde hafif kızarıklık, kabarıklık, yanma hissi görülebilir, bu şikayetler birkaç günde geriler. Bazı durumlarda kabuklanma ve kaşıntı hissi görülebilir.
Ayrıca; Lazer ile Dövme Silme uygulamasından sonra dövme de koyulaşma, kabarma görülür, günler içersinde dövmenin renginde açılma ve solma görülür. Uygulamadan 4 hafta sonra dövmenin son hali görülür.

Lazer ile Dövme Silme Uygulamasından önce öneriler
Lazer ile Dövme Silme Uygulamasından önce hekim tarafından ayrıntılı muayene yapılır. Dövmenin yapısı, rengi,büyüklüğü değerlendirilir, gerekli durumlarda deneme uygulaması yapılır.Uygulamadan 2 hafta önce güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli.

Lazer ile Dövme Silme Uygulamasından sonra öneriler
Lazer ile Dövme Silme Uygulaması sonrasında hasta günlük aktivitelerine hemen döner. Bunu yanında yan etkiler ve tedavinin başarı oranını artırmak amacıyla bazı uyarılar önem kazanır.
Uygulama sonrası dövme üzeri kapatılacaktır. Kapalı bölge 24 saat kapalı kalmalı su ile temas etmemesi sağlanmalıdır.24 saat sonra açılabilir, sonrasında direkt güneşe maruziyetten korunmak gerekir. Uygulama bölgesi nemlendirici krem ile günlük olarak nemlendirilmeli, eğer kabuklanma olursa kabuklar kopartılmamalıdır.
Uygulama sonrası, tedavi bölgesinin güneşten korunmalı, solaryuma girilmemeli. (2 hafta).
Uygulama bölgesine başka kozmetik işlem (peeling gibi) yaptırılmamalı. (4 hafta)

Sonuç olarak
Lazer ile dövme silme uygulaması uzun zaman ve sabır gerektiren uygulamalardır hemen sonuçların ortaya çıkması beklenmemelidir. Uygulama sürecinde dövme üzerindeki değişimler yavaş olarak ortaya çıkacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık