Lipoatrofi (lipodistrofi) Nedir

Lipoatrofi (lipodistrofi) Nedir

Lipodistrofi hastalığının şu anda tedavisi de bulunmuyor. Bu hastalığa yakalanan kişinin derisi hızlı bir şekilde yaşlanıyor. Lipodistrofi hastalarında cilt altındaki yağ tabakası kaybolduğunda metabolizma bozularak deri hızla yaşlanmaya başlıyor.

Subkutan doku yağ lobüllerinden, bağ dokusundan, kan damarları, sinirler ve lenfatiklerden oluşur. Dermise sıkıca, alttaki fasyaya ise gevşek olarak bağlıdır ve derinin fasya üzerinde kolayca kaymasını sağlar. Adipoz doku vücut konturunu sağlayan, ısı radyatörü, şok emici ve besin deposu olarak görev yapan endokrin bir organdır.

Son yıllarda glukoz ve lipid metabolizmasının yanı sıra immün, reprodüktif ve hemopoietik sistemler üzerinde de etkisinin bulunduğu gözlenmiştir. Dermatoloji branşı hekimleri adipöz doku hastalıklarının tanı ve tedavisi ile uğraştıkları halde, dermatoloji literatüründe subkutan doku hastalıkları üzerinde çalışma ve derleme eksikliği bulunmaktadır.

Nadir görülen ve yağ dokusunun kaybı ile seyreden lipoatrofi (lipodistrofi) grubu hastalıkların incelenmesi, subkutan dokunun metabolik ve endokrin bir organ olarak ne kadar hayati önemi bulunduğu konusuna ışık tutmuş ve bu organın fonksiyonlarının daha iyi anlaşılabilmesini sağlamışlardır.

Son 10 yıldan önce dünya literatüründe yayınlanmış birkaç yüz lipoatrofi olgusu bulunmakta iken, HIV epidemisi ile birlikte yayınların sayısı hızla artmış ve bu hastalık grubu daha sık gözlenmeye başlamıştır. Lipoatrofi ile seyreden hastalıkların tedavi ve izlemleri Dermatoloji, Endokrinoloji, Kardiyoloji, Dahiliye ve İnfeksiyon Hastalıkları gibi bir çok branş hekiminin multidisipliner yaklaşımlarını gerektirmekte ve daha önce ihmal edilmiş olan lipoatrofi tedavisi konusunda halen birçok araştırma sürdürülmektedir. Bu makalede lipoatrofi (lipodistrofi) ile seyreden hastalıkların sınıflandırılmaları, klinikopatolojik özellikleri ve tedavileri hakkında güncel bilgi verilmesi amaçlanmıştır.

Dr. Emel ERKEKa

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Lipoatrofi (lipodistrofi) Nedir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık