Lodine Film Tablet Yan Etkileri Kullanım Şekli

Lodine Film Tablet Yan Etkileri Kullanım Şekli

İlaç Etken Maddesi: Etodolak
İlaç Marka İsmi: Lodine Film Tablet

Lodine (Etodolak) Nedir?

Etodolak ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Etodolak vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Etodolak non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır.

Etodolak aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

kısa süre içerisinde gelişen (akut) kas ve iskelet sistemi ağrıları;
cerrahi operasyon sonnrası görülen ağrılar;
ağrılı ve zor geçen adet dönemleri;
iltihaplı eklem romatizması (romatoid artrit);

çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması (osteoartrit);

kısa süre içerisinde gelişen (akut) gut hastalığında görülen eklem iltihabı (gut artriti);
ankilozan spondilit*

(*ankilozan spondilit: Omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu kez erkeklerde rastlanan romatizmal bir hastalık).

Etodolak burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Lodine (Etodolak) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Etodolak mide ya da bağırsaklar üzerinde kanama veya organ duvarlarının delinmesi de dahil olmak üzere ağır etkiler meydana gelme riskini arttırabilir. Bu gibi durumlar ölümcül olabilir ve mide veya bağırsaklarla ilgili bu tip etkiler Etodolak kullandığınız herhangi bir zamanda uyarı veya erken belirti vermeden meydana gelebilir. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.

Eğer mide veya bağırsaklarda kanama belirtileri olan; siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme; kahve telvesi şeklinde kusma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan reçetesiz satılan soğuk algınlığı, alerji veya ağrı kesici ilaçları kullanmayınız. Reçetesiz satılabilen ilaçlar arasında Etodolak’a benzer etken madde (Asetilsalisilik asit, İbuprofen, Naproksen, vb.) içeren birçok ilaç mevcuttur. Eğer belirli bazı ilaçları birlikte kullanıyorsanız yanlışlıkla benzer türde ilaçlardan çok fazla dozda alabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların ambalajlarını okuyunuz ve ilacın Asetilsalisilik asit, İbuprofen veya Naproksen içerip içermediğine dikkat ediniz.

Etodolak kullanırken alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Etodolak’ın sebep olabileceği mide tahrişi riskini arttırabilir.

Lodine (Etodolak) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Etodolak’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da asetilsalisilik asit* veya nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII)** grubu diğer ilaçlara alerjiniz varsa ya da mide – oniki parmak bağırsağı ülseriniz varsa ya da hamileliğinizin 3. üç aylık dönemindeyseniz; bu ilacı kullanmayınız. Koroner arter (koroner atardamar) bypass ameliyatından önce, ameliyat öncesi ağrılarda bu ilacı kullanmayınız.

[ *asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.) ]

(**non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ])

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Etodolak kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

kalp krizi, felç (inme), veya kan pıhtılaşması öyküsü;
kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, yüksek tansiyon (hipertansiyon);
geçmişte yaşanmış ülser hastalığı, mide kanaması, bağırsak problemleri;
karaciğer veya böbrek hastalığı;
astım;
sigara kullanımı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Etodolak’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII)* grubu bir ilaç kullanmak kalp krizi veya felç (inme) de dahil olmak üzere hayati tehlike yaratabilecek kalp veya dolaşım problemleri meydana gelme riskini arttırabilir. Bu risk NSAII grubu ilaç kullanımının süresi uzadıkça daha da artacaktır. Kalp bypass ameliyatlarından önce veya sonra Etodolak kullanımı konusunda doktorunuza danışınız.

(*non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ])

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ya da bağırsaklar üzerinde kanama veya organ duvarlarının delinmesi de dahil olmak üzere ağır etkiler meydana gelme riskini arttırabilir. Bu gibi durumlar ölümcül olabilir ve mide veya bağırsaklarla ilgili bu tip etkiler NSAII grubu bir ilaç kullandığınız herhangi bir zamanda uyarı veya erken belirti vermeden meydana gelebilir. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Lodine (Etodolak) Kullanabilir miyim?

Etodolak doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Hamileliğin son 3 ayında Etodolak kullanmak anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe hamilelik döneminde Etodolak kullanmayınız. Etodolak’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Lodine (Etodolak) Kullanabilir miyim?

İlacın araç ve makine kullanımı üzerine bilinen bir etkisi yoktur.

lodine-300-mg-10-film-tabletLodine (Etodolak’ı) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Etodolak’ın uzatılmış salım tablet olarak hazırlanan formunu kırmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hapı kırmak veya açmak bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir.

Kronik durumlarda Etodolak kullanmaya başlandıktan sonra belirtilerin iyileşmeye başlaması 2 haftayı bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda düzenli şekilde kullanınız. Belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuz ile görüşünüz.

Eğer Etodolak’ı uzun bir süre boyunca kullanacaksanız doktorunuz ilacın vücudunuzda zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için düzenli aralıklarla kontroller yapmak isteyebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Etodolak belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Etodolak kullandığınızı bildiriniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, uyuşukluk hali, uyku hali, siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme.

Lodine (Etodolak) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan reçetesiz satılan soğuk algınlığı, alerji veya ağrı kesici ilaçları kullanmayınız. Reçetesiz satılabilen ilaçlar arasında Etodolak’a benzer etken madde (Asetilsalisilik asit, İbuprofen, Naproksen, vb.) içeren birçok ilaç mevcuttur. Eğer belirli bazı ilaçları birlikte kullanıyorsanız yanlışlıkla benzer türde ilaçlardan çok fazla dozda alabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların ambalajlarını okuyunuz ve ilacın Asetilsalisilik asit, İbuprofen veya Naproksen içerip içermediğine dikkat ediniz.

Etodolak kullanırken alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Etodolak’ın sebep olabileceği mide tahrişi riskini arttırabilir.

Lodine (Etodolak’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Etodolak kullanımını durdurunuz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

hızlı, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, yüksek tansiyon (hipertansiyon), nefes darlığı;
yüksek ateş, boğaz ağrısı, ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (isilik, kabartı vb.);
çürük oluşumu (morarma gibi), kaslarda güçsüzlük, halsizlik;
siyah, kanlı veya katranımsı dışkı;
kan öksürme veya kahve telvesi şeklinde kusma;
böbrek yetmezliği, böbrek rahatsızlığı;
sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
karaciğer yetmezliği;
hepatit*

(*hepatit: Çoğu zaman virüs kaynaklı bir enfeksiyon, bazen de zehirli maddelere bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer iltihabı).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, şişkinlik, ishal, kabızlık;
baş dönmesi, başağrısı;
kaşıntı veya hafif cilt döküntüsü (isilik, kızartı vb.);
bulanık görme;
kulaklarda çınlama.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık