Maket Üzerinden Ev alırken nelere dikkat edilmeli

maket evMaket Üzerinden Ev alırken nelere dikkat edilmeli

1. Maketten konut alırken öncelikle şirketin bitirilmiş projeleri araştırılmalı ve mümkün olduğunca az peşinat ödeyerek projeye dahil olunmalı.

2. Gösterilen resimlere veya maketlere güvenilmemeli. Şirketten, o alana yapılan inşaat ile ilgili ruhsat istenmeli ve belediyeye verilen proje incelenmeli veya uzman birisine gösterilmeli.

3.. Şirketten verilen broşür ve çizimler, şirkete mümkünse imzalatılarak onaylatılmalı ve saklanmalı. Mahal listesi denilen hangi malzemelerin kullanılacağına dair bilgi içeren bir liste de kaşeli ve imzalı olarak şirketten alınmalı.

4. Sözleşmeler 12 punto ile yazılmalı, anlaşılır olmalı. Sözleşme ekinde mahal listesi denilen dairenin içerisinde ve projede kullanılacak malların listesi talep edilmeli, taahhüt edilen sosyal alanlar teker teker yazdırılmalı.

5. İnşaat halindeki projeyi tüketiciler gezemez veya inceleyemez. Ancak maketten konut satışı 4077 sayılı Tüketici Kanunu’na göre kampanyalı satış denilen türe girer. Bu satışta, tüketici daire teslim tarihinden önce şüpheye düştüğü her an cayma hakkına sahiptir. Hiçbir kesinti yapılmadan ödediği paraların iadesini talep edebilir. Ancak, şirketin parasını proje bitim tarihine kadar ödememe hakkı da vardır. Proje bittiğinde ise konutu teslim edilmiyor ise devir ve teslim için dava açabilir, yine ilanlarında taahhüt edilenden eksik hususlar var ise bunlar için tazminat talep edebilir. Tüketicilerin geç teslim edilen konutlar için de gecikmiş kira alacağı hakkı da bulunuyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar mağdur dedi ki:

    2005 yılında ANKA YAPI nın silivri kınalı çağdaşkent projesine reklamlara kanıp katıldık ilk etap konutlar güzel yapıldı sayılır sonraki konutları gelişigüzel yaptılar 2. etap bahadırhan sitesinden aldık dairemizi binaların ne renginde iş var ne düzeninde o kadar para verdik bişeye benzetmediler ayrıca bize vadedilen maliyetin kat kat üzerinde para ödemek zorunda kaldık…bizim üzerimizden haksız yere cebine para indirenlere hakkımı helal etmiyorum zehir zıkkm olsun

Yorum Yaz

Yukarı Çık