Mantar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

zehirli-mantarMantar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantar satın alırken, görünümü taze olan beyaz ya da açık krem renkli, sıkı dokulu, temiz ve tombul, parlak renkli ve canlı olanların tercih edilmesi gerekiyor. Mantar eğer güvenilir değil ise, öldürücü zehirlenmelere yol açabiliyor.

Türkiye’de de yenilebilir ve zehirli toplam 2 bin 500 mantar çeşidi bulunmakta.Yenilebilen mantarların yetiştiği bölgelerde de, onlardan ayırt edilmesi son derece zor olabilen yüzde 2–3 oranında zehirli mantarlar yetişmektedir.

Zehirli ve zehirsiz mantarlar, görünüşleri ve tatları ile birbirinden farksızdır. Zehirli mantarlar taze, kurutulmuş, turşu, konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenilmiş olsa bile asla güvenli değildir, zehirlenme hatta ölüme yol açabilmektedir.”Dünyada ve Türkiye’de zehirlenmelere sıklıkla neden olan amanita türü mantarların ölümlerin yüzde 90-95’inden sorumlu olduğunu belirtiliyor.

En ölümcül olan amanita phalloides türündeki mantar, insan vücuduna girdiğinde karaciğer, böbrek gibi hayati organların tüm hücrelerinde tahribat yaptığını, vücuda 50 gram miktarında girmesi bile ölüme yol açmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık