Mantarın Yararları,Mantarın Zararları

Mantarın Yararları,Mantarın Zararları

Son dönemlerin en gözde besinlerinden birisi olan mantar, gerçek bir sağlık hazinesi. Yapılan araştırmalarda, Mantarın içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği, alzheimer’dan koruyucu özelliği olduğu belirlenmiş.Pek çok türü olan mantarın, bazı türlerinin, zehirli olduğu biliniyor ve bu da ölümcül sonuçlara yolaçabiliyor. ama, zehirsiz mantarlar, oldukça değerli besin kaynağı olarak gösteriliyor.Mantarın, bitkisel besinler içinde en besleyici olan besinlerden bir tanesi. Ete yakın oranda ve çok değerli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, vücut için gerekli aminoasitlerin tümünü bulundurmakta. Mantarın içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği, alzheimer’dan koruduğu ve bu yönüylede mantarın büyüme, gelişme, hastalıklardan korunma açısından önemli yararlar sağladığı belirtiliyor. Mantar, yağ içeriği bakımından fakir olması nedeniyle, kalorisi düşük olduğunu ve şişmanlatmayan bir besin.

Bu özelliği ile kilo vermek isteyenlerin diyetinde yer alması uygun bir besin maddesi.Vitaminler açısından da çok zengin olan mantarın B grubu vitaminleri, A vitamini, K ve özellikle zengin bir D vitamini kaynağı olduğu belirtiliyor. “Özellikle en başta büyüme gelişme çağındaki çocuklar ve kemik erimesi açısından daha büyük risk altında olan kadınlar olmak üzere her insanda kemik ve dişlerin sağlığını sürdürme açısından, bu zengin D vitamini kaynağı çok daha büyük önem taşımaktadır”Mantarın mineraller açısından da çok iyi bir besindir. “Mantar kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve bakır içerir.Tüm bu özellikleri ile kansızlığı, kalp damar hastalıklarını, tansiyon yüksekliğini, inme, astım, romatizmal hastalıklara yakalanma tehlikesini, migreni, diş çürüklerini ve kemik erimesini önler ve vücudun bağışıklığını güçlendirir.

Mantar, hem vitamin hem de mineral içeriğiyle yaşlanmayı geciktirir, beyin ve sinir sistemini alzheimer gibi kronik hastalıklardan korur.Sodyum miktarının düşük olması nedeniyle tansiyon yüksekliği ve kalp damar hastalığı bulunanların da yiyebileceği, iyi bir besindir. Mantarın içindeki çinko içeriğinin cildi güçlendirdiğini, yaraların iyileşmesini hızlandırdığını ve vücudun hastalıklara direncini de artırıyor.

boletus-aereusMantarın Zararları:

Birçok yabani mantar doğadan toplanıp yenebilir ve çoğunun kültür türlerinden daha lezzetli olduğu söylenir. Fakat doğal yetişmiş mantarları toplayan kişi bu konuda uzman olmadığı takdirde zehirlenme ve ölümlerle karşılaşılabilir. Çünkü bazı mantarların çok küçük bir miktarı bile insanı öldürecek kadar zehirlidir. Zehirli mantarları zehirsizlerden ayırmak için genel bir kural yoktur.Yenebilen ve zehirli, mantarlar yan yana yetişebilirler.

Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantar bilimci ayırt edebilir. Zehirli mantarların tadı yenebilen mantarlarınkinden farklı değildir. Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz.Mantarların insan ve hayvanlarda oluşturduğu hastalıklara genel anlamıyla “mikoz” denir. Tropikal ülkelerde mikozlar yaygındır. AIDS, kanser, şeker hastalıkları, organ nakli gibi durumlarda doğal veya yapay olarak bağışıklık sistemi baskılanığı için mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir.

Mantar sporları havaya karışarak insanda alerji ve astıma sebep olabilirler. Bitkilerde parazitik mantarlar hastalıklara neden olurlar. Özellikle tek cins ürüne dayalı tarımda (patates, pirinç gibi) büyük kayıplara yol açabilirler. Örneğin 1840’lı yıllarda İrlanda’da baş gösteren kıtlığa patates mildiyösü (Phytophthora infestans) neden olmuştur. Bu felaketten dolayı bir milyondan fazla insan ölmüştür. 1943’de ise Bengaldeş’de Helminthosporium oryzae diye bilinen tür, pirinç ürününü yok ederek kıtlığa neden olmuştur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık