Masif Ahşap Parke Döşemesinin Püf Noktaları

Masif Ahşap Parke Döşemesinin Püf Noktaları

Masif adı verilen doğal parke malzemeleri, ahşabın hiçbir kimyasal işleme uğramadan doğal haliyle döşeme haline getirilmesi sonucu üretilen malzemeleridir. Günümüzde zemin döşemeleri dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Masif ahşap parke döşemesinde püf noktalar işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Buna göre diğer malzemelerden daha farklı bir işlem sürecine sahip olan masif ahşabın döşeme işlemleri konusunda da farklı özellikleri bulunmaktadır. Buna göre masif ahşap parke döşemesinin özelliklerine bakacak olursak:

Malzeme 5 gün önceden döşenecek yere giderek odanın havasına ve nemine alışmalıdır. Daha sonra döşeme işini yapacak olan kişi zemine tutkal sürerek yapıştırma işine başlar. Yapıştırma işi bittikten sonra 1-2 gün beklemesi gerekmektedir çünkü ağaç malzeme ile tutkal iyice birbirlerini tutsun. Bu işlemlerden sonra birkaç kez sistre işlemi yapılır. Hatta 3 kez de yapılabilir. Bu işlemler süresince son derece dikkatli olunmalıdır. İşlem uygulamaları yapılmadan önce gerekli hazırlıklar yapılmış olunarak işlemlere başlanmalıdır.
Masif Ahşap Parke Döşemesi
Her şeyden önce can güvenliği çok önemlidir. Sistre dediğimiz şey zımpara işlemi gibidir ciladan önce yapılır çünkü yüzey pürüzlükleri bu şekilde giderilir. Önce kaba sistre daha sonra da ince sistre yapılır. Böylelikle ciladan önceki kısım tamamlanmış olur. Sistre işleminden sonra 1 gün beklenmesi gerekir.

Cila işlemine geçildikten sonra öncelikle cilanın astarı atılmaktadır. Daha sonra da finishing cilaları atılır. Cila seçimi sizin masif parke döşediğiniz zeminin kullanım sıklığına göre değişebilir. Bu işlemler için ortalama 5-7 gün gerekir. Yeterli süre bekledikten sonra parkeniz mükkemnel görüntüsüne kavuşacaktır.

İnşaatlardaki önemli bir sıkıntı olarak zemin döşeme işleri hep en sona kalır bu da işlemlerinin gereken süreden çok daha hızlı yapılması anlamına gelmektedir. Böyle de olunca bahsettiğimiz gibi masif ahşap parke uygulamasında kaymalar ve kabarmalar gibi problemler olabilir. Bu sebeple uygun vakit ve iyi bir işçilik gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Avatar MURAT BAŞKAYA dedi ki:

  tahtayı döşedikten sonra,tahta kurdu/kurusu dadanmaması amacıyla ne yapmalı?evimizi 1,5 sene önce tahta döşettik ve bir odadan tahta kurdu çıkmaya başladı.Verniklersek bu tam çözüm olur mu? saygılar

  1. birdunyabilgi birdunyabilgi dedi ki:

   Merhaba,
   Vernik tahta kurusu oluşumunu engellemekle birlikte, var olan tahta kurusunu kaçırmak için bir çözüm olmayacaktır.
   Vernik artık işe yaramayacaktır.
   Yapılması gereken tahta kurusuna karşı evinizi ilaçlattırmak olacaktır.
   Tahta kurusu ilaçlaması klasik ilaçlama metodlarından farklıdır. Bir kere yapılacak ilaçlama yeterli olmayacak ilk ilaçlamanın ardından 2-3 hafta sonra yapılacak tekrar eden bir ilaçlama ile kesin çözüm bulmak mümkün olabilecektir.
   Bunun sebebi tahta kurusu yumurtalarının ilaçlamaya karşı dayanıklı olmasıdır. 2-3 haftalık sürede yumurtaların kırılması beklenir ve yumurtadan çıkan yeni tahta kurularının yeni yumurtlama dönemine erişmeden yok edilmesi hedeflenir.

Yorum Yaz

Yukarı Çık