MAYALANMA

MAYALANMA

Karbonhidratların havasız bir ortamda mikroorganizmalarca bozunması; .

Mayalanmanın bir süreç olduğunu “mayalanma, havasız yaşamın sonucudur” diyen ortaya koymuştur.

Mayalanma, canlı organizmalarda oluşan ve enerji açığa çıkaran kimyasal bir tepkimedir.

Solunum yapan enerjilerini solunum aracılığıyla sağlarken öteki , mayalanma yoluyla yaşamlarını sürdürürler.

Genellikle organizmanın enerji üretme tepkimeleri yalnızca bir madde aracılığıyla sağlanabilir.

Örneğin , başka indirgeyici maddelere gereksinim duymadan, doğrudan doğruya karbonhidratların mayalanmasıyla enerji sağlayabilir. , karbonhidratı karbon dioksite ve alkole dönüştürür.

Kimyasal olarak mayalanma, bir elektron alışverişi olayıdır ve bu sırada organik maddeler indirgenir. Şeker gibi karbonhidratlar en kolay mayalanan maddelerdir.

Mayalanma sırasında genellikle karbon , , , alkol bileşikleri ve bir dizi organik asit açığa çıkabilir. Mayalanma çok eskiden beri bilinir. Örneğin sütün ekşimesi laktik asit bakterilerinin rol oynadığı bir mayalanmadır.

Tuz ilâvesi ve havasız bir ortamda tutulmasıyla genellikle sebzelerde bulunan laktik asit bakterilerinin büyümesi önlenir.

Bu sırada bakterilerin bazıları oksijeni alırken bazıları da karbon dioksit ve hidrojen gazı çıkarır; sonuç olarak laktik asit bakterileri bütün öteki mikroorganizmaları yok ederek besin maddelerini korumaya yardım eder.

Bu bakterilerin yardımıyla örneğin, peynir ve yoğurt elde edilir. Alkollü içkiler de mayalanma ürünüdür. Örneğin şarap, meyve suyundaki şekerin mayalanmasıyla üretilir.

Hamur da, mayalanma ürünü olan karbon dioksit gazı aracılığıyla kabarır. Bu tepkimenin yürümesi için hamurda şeker bulunması gerekir. Unda bulunan birtakım enzimler unun içindeki nişastayı maltoza dönüştürür.

İyice işlenmiş unlarda bu enzimler yok olabileceğinden mayalanma için şeker ilâve etmek gerekir. Alkol mayalanmasının yanı sıra sanayide önemli çözücülerin (aseton, bütil alkol) elde edildiği bütanol-aseton mayalanması da vardır.

Mayalanma, kısaca bakteri ve mantar metabolizmasına özgü olup glikoz ve öteki şekerlerin enzim katalizörlüğünde pirüvik asite dönüştüğü ve bunun da laktik asite indirgenerek ya da karbon dioksit ve etil alkol verecek biçimde bozunarak önemli miktarda enerji açığa çıktığı bir süreçtir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık