Meerkat nedir Nasıl kullanılıyor

1. Meerkat nedir?

Meerkat, akıllı telefonunuzdan canlı görüntü akışı yapmanızı sağlayan bir uygulama. Twitter ile uyumlu çalıştığı için, takipçiler canlı yayını izleyebiliyor. Canlı yayın kaydedilmiyor, her şey anlık. Yayını izleyen kişiler Twitter’dan yorum yapıyor, bu yorumlar uygulama içinde de görülüyor.

2. Nasıl kullanılıyor?

Meerkat’in şimdilik sadece iOS uygulaması var. Kullanımı basit. Video akışını (stream) başlat veya bir video akışını (stream) planla seçeneğinden birini seçiyorsunuz. Video yayını başladığında Twitter takipçilerinize uyarı gidiyor. Video yayını yaptıkça uygulama içindeki puanınız artıyor. Web üzerinden Meerkat yayınlarını herkes izleyebiliyor. Uygulama ücretsiz.

3. Kim kullanıyor?

Twitter hesabı olan herkes Meerkat kullanabilir. Katıldığı herhangi bir etkinliği, izlediği bir manzarayı veya yaptığı herhangi bir işi takipçileriyle paylaşmak isteyen herkes uygulamaya merak salmış durumda. Seçmenlerine sesini duyurmak isteyen politikacılar da uygulamaya ilgi gösterdi. Amerika’daki bazı protesto gösterilerinde de kullanıldı. Zamanla çok farklı kullanım biçimleri keşfedilebilir. Meerkat’in bugün itibarıyla 300 bin kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı giderek artıyor.

4. Meerkat’te yayınlanan video akışı sonradan izlenebiliyor mu?

Hayır. Meerkat, yayınları kaydetmiyor, video akışı anlık yapılıyor. Yayınları webde başka bir sayfaya da yerleştiremiyorsunuz. Uygulamanın sonraki versiyonlarında kayıt özelliğinin gelmesi bekleniyor.

5. Meerkat’in kurucusu kim ve piyasa değeri nedir?

SXSW’de gördüğü ilgi sonucunda Meerkat, 12 milyon dolarlık yatırım aldı. Piyasa değeri ise 40 milyon dolara yükseldi. Kurucusu Ben Rubin adlı bir girişimci, ayrıca şirketin CEO görevini üstleniyor. Şirketin 10 çalışanı var.

6. Meerkat’in anlamı nedir?

Kelimenin Türkçe anlamı mirket. Afrika’ya özgü etobur memeli bir hayvan olan mirket, yuvalarının güvenliğini sağlamak için etrafı gözetlemeleriyle biliniyor. Uygulamanın adı da bu sevimli hayvandan geliyor.

7. Meerkatlemek ne anlama geliyor?

Her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi Meerkat’in de kendine özgü bazı terimleri var. Meerkatlemek, uygulama üzerinden canlı video akışı yapmak anlamında kullanılıyor. İngilizce marketing (pazarlama) kelimesini çağrıştırıyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık