Mevsim Nedir kaç mevsim vardır

Mevsim Nedir kaç mevsim vardır

mevsimler bir yılın farklı astronomik ve iklimsel özelliklere sahip olan bölümleridir. Orta iklimli paralellerde ilk bahar, yaz, sonbahar ve Kış’a ayrılırlar. Kutuplarda ve Kutuplara yakın paralellerde bir yıl sadece yaz ve kış mevsim diye ikiye ayrılır. Kutuplarda ayrıca 6 ay gece ve 6 ay gündüz olur

mevsimlerin Sebepleri Sağ taraf dünyanın aralık ayında güneşe karşı pozisyonu. Kuzeyde kış, Güneyde yaz. Sol taraf Dünyanın haziran ayında Güneşe karşı pozisyonu. Kuzeyde yaz, Güneyde kış mevsimler, Dünya’nın kendi dönüşünün, güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden gök’e bakıldığında güneş dünyanın heryerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer.

Kuzey-kışı döneminde dünyanın Güneyküresi güneşe doğru yöneliktir, ve Kuzeyküresi daha az Güneş ışığı alır. Güney kışı döneminde ise dünyanın Kuzeyküresi güneşe yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzeyküresinde Yaz başladığı zaman Güneyküresinde örneğin Güney Afrika ya da Avustralya’da kış başlar.

Mevsim Nedir kaç mevsim vardır

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık