Meyan Kökü Ne İşe Yarar

Ne İşe Yarar

Meyan kökü, sayısı listelere sığmayacak kadar fazla yararı ve en fazla gözden kaçırılan doğal tedavi maddesi olmasıyla, oldukça önemli, su kenarında yetişen, odunsu bir bitkidir. Astım, kellik, vücut deri bozulmaları, kronik yorgunluk, ülser, migren, karaciğer problemler, meponoz, boğaz ağrısı, apandisit gibi birçok derde çare olmaktadır. Bunların dışında da genel olarak birçok faydası bulunmaktadır.

DEPRESYON

Bilimsel araştırmalar, meyan kökünün içerisindeki asitlerin gerginlik ve depresyonu, fonksiyonel olarak azalttığını tespit etmiştir. Stres hormonu cortizol, asitlerin parçalaması ile daha az açığa çıkmaktadır. Sinir sisteminde de onarıcı, yapıcı etkiye sahiptir.

YÜKSEK KOLESTEROL

Meyan kökü, kolesterol dizilişleri üzerindeki yanlışlıkları, yani kolestrolü yükselten sebeplere karşı onarıcı içeriğe sahiptir. Ayrıca antioksidan yapısı ile vücuttaki sağlıksız yağlardan da kurtulmaya yardımcı olur. Kalp ve damar gelişimini hızlandırır.

SİNDİRİM PROBLEMLERİ

Meyan kökü, ülser, reflü, mide yanması gibi problemlere adeta savaş açar. Düzenli ve normal dozda tüketilen meyan kökü, sindirime de yardımcı olur ve hazımsızlığın önüne geçer.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

, , , , solunum yolu ve deride oluşan problemlere karşı, doğal bir şifadır.

CİLT VE SAÇ SAĞLIĞI

Genel olarak meyan kökü, cildin sağlıklı, parlak, nemli yapısını korumasına yardımcı olur. Ayrıca derideki lekeler, sivilceler gibi problemleri, esnek cilt yapısı oluşturarak ortadan kaldırır. Ayrıca sedef, egzama, nasır gibi deri problemlerini yok etmede oldukça başarılıdır. Kırılgan ve dökülen saçları ise güçlendirir ve kopmaların önüne geçer.

Diğer faydaları ise, idrar söktürücü olması, karın ağrıları, vücuttaki diğer ağrıları gidermesi, iştah açıcı ve kapatıcı olarak kullanılabilmesi, kabız ve basur sorunlarını önlemesi, kanser ve tüberküloz hastalığına yakalanma riskini düşürmesi sayılabilir.

Meyan kökü, , ya da şerbet olarak kullanılabilir. Ancak kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken maddeler vardır. Aşırı kullanımı kesinlikle tıbbi sorunlara yol açar. Baş ağrısı, uykusuzluk, kollarda ve ellerde uyuşma, kasların işlevini kaybetmesi, cinsel isteksizlik, ödem gibi hastalıklara yol açabilir. Günlük tüketimi kesinlikle 10 gramı geçmemelidir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık