MİKRO KREDİ NEDİR,NASIL ALINIYOR,ŞARTLARI NELERDİR?

MİKRO KREDİ NEDİR,NASIL ALINIYOR,ŞARTLARI NELERDİR?

5 kadının bir araya gelerek, “şöyle bir iş yapacağım, bana kredi verirseniz, size olan borcumu öderim” demesiyle başlıyor süreç.

Ardından 1 haftalık eğitimle kadınların kendine olan güvenleri perçinleniyor ve bu sürenin sonunda, yapacakları işe göre kredilerini alıyorlar.

İlk kez başvuranlar, ilk yıl için 100 ila 1000 lira arasında kredi alıyor. 1 yıl vadeli verilen kredisini düzenli ödeyenlerin limiti ikinci yıl 2 bin liraya kadar çıkıyor. Sonraki yıllarda ise katlanarak artıyor.

Bu kredi sisteminde, kişinin beyanı esas. Bir evrak istenmiyor, teminat ve kefalet aranmıyor, icra ve mahkemeye asla müracaat edilmiyor.

Mikro kredi fikri ilk olarak 1973 yıllında Bangladeş’ te ekonomi profesörü olan Muhammed Yunus tarafından ortaya atılmıştır.

Muhammed Yunus, bu uygulamayı yoksulluğun çok yoğun bir şekilde yaşandığı Bangladeş’ te genç bir kadına bambu sepeti yapması için 6 $ kredi vererek başlamıştır. A.B.D., Avrupa ve Türkiye de dahil olmak üzere 111 ülkede başarıyla uygulanmaktadır.

Mikrokredi Kimlere Veriliyor

Mikrokredi özellikle kadınlara veriliyor. Mikrokredi alabilecek insanlar 4 seviyede belirlenmiş durumda.

En yoksul, yoksul, orta yoksullukta, yoksul değil ancak risk altında olarak belirlenen bu kategorilere göre ev kadınlarına, evinden edilmiş insanlara, emeklilere ve engellilere yardım ediliyor.

Mikrofinans ve mikrokredi sistemi ise orta sınıfın altı ve yoksullar içindir. Onları bir sorun gibi değil bir üretim potansiyeli gibi görür.

Kredi’nin Türkiye’deki ana temsilcisi ’dür. Aziz Akgül’e mikrokredi almak isteyenler nolu kendi internet sitesinde yayınladığı cep telefonundan kolaylıkla ulaşabilirler.

Mikrokredi vermek için kişi ile ilgili kısa süren bir araştırma yapılır. Eğer mikrokredi için şartlar uygun ise geri ödeme planı kişi ile birlikte ayarlanıp mikrokredi verilir.

AŞAĞIDAKİ TELEFONLARDANDA BİLGİ ALMANIZ MÜNKÜN

Adres : Kaptanpaşa Sok. 29/5 Kat:3 Gaziosmanpaşa 06700 / ANKARA

Telefon :

Faks :

E-mail :

MİKRO KERDİ İÇİN BAŞVURULACAK ŞUBE ADRESLERİ

* DİYARBAKIR HÜSNÜ ÖZYEĞİN ERGANİ ŞUBESİ
* KAYSERİ HAMDİ AKIN ŞUBESİ
* ŞANLIURFA EYÜP CENAP GÜLPINAR SİVEREK ŞUBESİ
* KAHRAMANMARAŞ TURGAY CİNER ELBİSTAN ŞUBESİ
* SİİRT NİHAT ÖZDEMİR KURTALAN ŞUBESİ
* HATAY RAMAZAN ÖZ İSKENDERUN ŞUBESİ
* BALIKESİR M. V. HOLDİNG ŞUBESİ
* ELAZIĞ VEHBİ BİLGİN ŞUBESİ
* AFYONKARAHİSAR ASIM KOCABIYIK ŞUBESİ
* ARTVİN NİHAT GÖKYİĞİT ŞUBESİ
* KONYA FEYYAZ BERKER ŞUBESİ
* ERZİNCAN AYTEN ÇOŞKUN EĞİN BAŞPINAR KEMALİYE ŞUBESİ
* İSTANBUL VUSLAT DOĞAN SABANCI BAĞCILAR ŞUBESİ
* İSTANBUL SEMA DOĞAN ÇATALCA – ARNAVUTKÖY ŞUBESİ
* İSTANBUL BRJ SANCAKTEPE ŞUBESİ
* İSTANBUL AYŞE IŞIL COŞKUN (ZAİM) EYÜP ŞUBESİ
* SAMSUN GALİP ÖZTÜRK SALIPAZARI ŞUBESİ
* SAMSUN GALİP ÖZTÜRK AYVACIK ŞUBESİ
* İSTANBUL ŞİŞLİ ROTARY ŞUBESİ
* İSTANBUL SARIYER ROTARY ŞUBESİ

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. gülşen imre dedi ki:

    SLM.BEN 42 YAŞINDA 4 ÇOCUK ANNESİ BİR BAYANIM.KENDİME AİT BİR İŞ KURMAK İSTİYORUM AMA BİR BELGEM OLMADIĞI İÇİN VE YETERLİ SERMAYEM BULUNMADIĞINDAN DOLAYI İŞ YERİMİ AÇAMIYORUM.İLK İŞYERİNİ AÇARKENDE SERMAYA SAĞLAMAK AÇISINDAN YARDIMCI OLUYOMUSUNUZ??

  2. Özgül Yılmaz dedi ki:

    merhabalar benim otomatik kapı üzerine mayıs ayında satınaldığım bir firmam var ve firmama bir makina alarak direk imalatçı olmak istiyorum.bununla ilgili bir bankaya başvurdum ama daha hiçbir belge almadan ‘aylık cironuz düşük malesef’diyerek geri çevirdi bu nasıl olabilir,beni yönlendirebilirseniz sevinirim.teşekkürler.

  3. HATİCE ERSOY dedi ki:

    çamaşır yıkama ve ütü hizmeti vermek üzere bir işyeri açtım fakat harcamalarım için mali desteğe ihtiyacım var ve bunu kosgeb desteği ile yapabilirmiyim bilgilendirme için teşekkür ederim.

Yorum Yaz

Yukarı Çık