MİLLÎ PARKLAR NEDİR

MİLLÎ PARKLAR NEDİR

Doğal ya da tarihî nedenlerle korunması ya da halkın kullanımına açılması uygun bulunup devlet tarafından belirlenmiş alanlar.

Bir alanın millî park olarak ayrılması başlıca üç nedene bağlıdır: Söz konusu alan, doğal güzellikler açısından önem taşıyabilir ya da bu alan içinde tarihî değeri olan yapıtlar, kalıntılar vb. bulunabilir.

Bu iki neden o yere turistik bir değer kazandırır. Bir de bir yerin millî park olarak ayrılabilmesi için daha çok bilimsel önemi olan nedenler de söz konusu olabilir.

Bu nedenler, o yörede ender bitki ya da hayvan türlerinin bulunması ya da ilginç topografik özellikler taşıması vb.dir. Millî parkların dünyada henüz yüz yılı bulmayan bir geçmişi vardır.

İlk millî park, 19. yüzyılın sonunda ABD’de kuruldu. Bugün bu ülkedeki toplam millî park alanı 9 milyon hektar kadardır. ABD’den başka günümüzde dünyanın birçok yerinde çeşitli amaçlarla kurulmuş çok sayıda millî park bulunmaktadır.

Bu alanların kullanılmasında başlıca ilke, doğanın olduğu gibi korunmasıdır. Millî park alanı içinde yapılacak her türlü turistik, sportif, bilimsel vb. çalışma bu ilkeyi göz önünde tutmak zorundadır.

Türkiye’de millî parklar, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun ilgili maddesine göre, Orman Genel Müdürlüğü’nce kurulur. Yasaya göre amaç, bilimsel incelemelere yer vermek, doğayı korumak, halkın dinlenme ve spor gereksinimini karşılamak ve turizme olanak sağlamaktır.

Bugün yurdumuzda bu amaçla kurulmuş 17 millî park bulunmaktadır. Bunun dışında bazı alanlar da doğal ya da tarihî açıdan koruma alanı olarak ayrılmıştır.

Koruma altına alınmış alanlar ise şunlardır: Bolu’da Abant Gölü ve çevresi, Ürgüp’te Göreme Vadisi, Siirt’te Sason Dağları ve Botan Çayı Vadisi, Adana’da Bolkar kurşun madenî ve çevresi, Van Kalesi ve çevresi, Malazgirt savaş alanı, Denizli’de Pamukkale, Gediz’de Murat Dağı, Amasya’da Borabay Gölü ve çevresi.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık