Miraç gecesini nasıl değerlendirmeliyiz

Miraç gecesini nasıl değerlendirmeliyiz

Miraç gecesinde ve bütün mübarek gecelerde yapılacak beş mühim ibadet vardır.

1. Tevbe ve istiğfar etmek: Tevbe ve istiğfar, günahlardan arınmak için önemli bir vesiledir. Bunun en kısası, “Estağfirullah ve etûbü ileyh = Allah’tan bağışlanma diler ve günahlarım için Ona tövbe ederim” şeklindedir.
2. Kur’an okumak: Bilhassa Yasin, Fetih, Rahman, Tebâreke, Amme gibi çok faziletli sûreleri okumak.
3. Namaz kılmak: Beş vakit namazı cemaatle kılmakla beraber evvâbin, teheccüd, tevbe, tespih ve hacet namazlarını kılmak.
4. Peygamber Efendimize (s.a.v.) bol bol salâvat-ı şerife getirmek.
5. Dua etmek: Kur’an’da ve hadiste geçen duaları, Cevşen’i, büyük velilerin dualarını okumakla birlikte içimizden geldiği gibi Rabbimize niyazda bulunmak.
Gecenin gündüzünde ise oruç tutmak çok faziletlidir. Tutulacak orucun zamanı, kandil gecesinden önceki gündüz değil, sonraki gündüzdür. Çünkü ibadet takviminde gün, akşam ezanıyla başlar, takip eden akşam ezanına kadar devam eder. Nitekim Ramazanın başlangıcında da, önce teravih kılarız, sabahında da oruç tutarız. Ancak kandil gecesinin hem öncesinde hem sonrasında oruç tutan da faziletli bir amel yapmış olur.
Zaten ÜçAyların bütün günleri mübarektir ve mümkün oldukça oruç tutmak güzeldir.
Bu geceleri ihya ederken uykumuz geldikçe şunu hatırlayalım ki, nice dünyevî meselemiz için uykusuz kalıyoruz, belki de elimize bir menfaat de geçmiyor. Oysaki şimdi uykusuz kaldığımız ibadetler, bizi sonsuz azaptan kurtarıp sonsuz mutluluğa ulaştıracak.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık