Mor Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Mor Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Akşam yemeklerinin yendiği yemek odaları bazen salonlarla iç içe tasarlanırken bazen de başlı başına dekore edilen mekanlardır. Yemek odasının büyüklüğü bu mekanlarda kullanılacak hakim rengin de belirlenmesinde etkilidir.

Yemek odalarının klasik renklerinden sıkılanlar için mor, pembe, indigo mavi gibi öne çıkan iddialı renkler oldukça yüksek enerji yayar. Mor rengin tercih edileceği yemek odalarında kullanılacak alan genişse morun tek hakim renk olması sağlanabilir. Bunun için sandalyeler, kullanılan aksesuarlar ve masa örtüsü baştan aşağı mor renkte seçilebilir. Ancak yemek odası yeterli büyüklüğe sahip değilse bu durumda morun baskın özelliğini yumuşatan bir geçiş renginden destek alınmalıdır.

Yeterli büyüklüğe sahip salonlarda yemek odasını şekillendiren ilk ayrıntı yemek masası ve masayı tamamlayan sandalyelerdir. İsteğe bağlı olarak sandalyenin bütünü mor renkle kaplanacağı gibi sadece oturak yerleri de bu renkle kaplanabilir. Sandalye kaplamalarda derinin kullanılması mekanın iddiasını artırırken kadife kaplamalar daha klasik dekorasyonlarda tercih edilir. Klasik yemek odası dekorasyonunda kullanılacak masa örtüsü de hakim tarzı tamamlar özellikte olmalıdır. Masa örtüsünde dantel işlemelerin ağırlıkta oması mekana ağır, aynı zamanda şık bir hava katar. Eğer modern bir yemek odası tasarlanıyorsa masa örtüsü keten üzerine basit işlemeler tercih edilebilir. Ancak işlemelerde pul ya da boncuk detayına yer verilmemelidir.

Yemek odası aydınlatmasında ana aydınlatma tam masanın üzerine gelecek şekilde ayarlanmalı ve bu aydınlatma modelinde klasik yemek odalarında sarkıt aydınlatma modelleri tercih edilirken modern yemek odalarında tavana bitişik modeller tercih edilmelidir. Eğer yemek odası fazla büyükse ana aydınlatma dışında bir başka tavan aydınlatmasına daha gerek duyulur. Bunu da yemek masası üzerinde kullanılan aydınlatmayla uyumlu modeller arasından seçmek gerekir.

Yemek odası dekorasyonunda özellikle küçük yemek odaları için halı kullanımına gerek olmaz. Bunun yerine tam masanın altına denk gelecek küçük bir kilim tercih edilebilir. Bu parçadaki hakim renk morun tonları ile moru yumuşatacak krem ya da pudra olmalıdır.

Mor renk koyu gibi algılansa da bu durumu avantaj haline getirmek için morun açık tonları tercih edilebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık