Muavvizeteyn Suresi Turkce Meali

Muavvizeteyn Suresi Turkce Meali

MUAVVİZETEYN İki koruyucu demektir. Bundan maksat, Kur’ân’ın Felak ve Nâs sûreleridir. İhlas, Felak ve Nâs sûrelerine ise muavvizât (koruyucular) denir.

İhlas sûresi, Allah’ı anlatmaktadır. Felak ve Nâs sûrelerinde ise; yaratıkların, karanlık gecelerin, büyücülerin, haset edenlerin, insanların göğüslerine kötü düşünceler fısıldayan cin ve insan vesvesecilerinin şerrinden insanların ilahı, meliki ve Rabbi olan Allah’a sığınılması tavsiye edilmektedir.

Peygamberimiz (a.s.), “Akşam ve sabah olunca İhlas, Felak ve Nâs sûrelerini üçer kere oku, onlar her şeye karşı sana yeter.” buyurmuş (Tirmizî, Deavat, 117) kendisi veya ailesinden biri hastalandığı zaman (Buhârî, Fedâilü’l-Kur’ân, 14; Müslim, Selâm, 50-51) ve göz değmesine (Nesâi, İstiaze, 37; Tirmizî, Tıb, 17) karşı muavvizeteyn’i okumuştur. Yatmadan önce üç kere muavvizâtı okumuş, eline üflemiş ve elleriyle bütün vücudunu meshetmiştir (Buhârî, Fedâilü’l-Kur’ân, 14). (İ.K.)

Felak ve Nas sürelerinin fazileti

Felak ve Nas Süreleri ( Muavvizeteyn)

Görünen ve görünmeyen, bilinen ve bilinmeyen bir çok tehlikeli ve İnsana dehşet ( korku) veren hadiseler vardır. İşte ” FELAK ve NAS Süreleri” böyle tehlikeli durumlarda zarar görmemek için okunması emir ve tavsiye edilen sürelerdir. ” FELAK ve NAS Süreleri” okunduğu vakit ikisi birden okunur. Hatta ” İHLAS” ve ” FATİHA” Süreleri de bu iki süreye ilave edilerek okunur. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in tavsiyeleri böyledir.

Muavvizeteyn Felak ve Nas Sürelerinin ismidir. İki sığındırıcı, kendilerini okuyarak Allaha’a sığınma vasıtası olarak okunan dua demektir. Bu iki süre nazil olmadan ( inmeden) Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) birçok dualar okuyarak Cenab-ı Hakka sığındılar. Felak ve Nas Sureleri nazil olduktan sonra birçok okuduğu sığınma dualarını bıraktı yalnız bu Felak ve Nas Surelerini okur oldular.
FELAK ve NAS Sürelerinin Fazileti Felak ve Nas Sürelerinin faziletinin büyüklüğünü öğreten birkaç Hadis-i Şerif meali

1- ” Hiçbir dua eden bunun ( Muavvizeteyn) Felak ve Nas Süreleri gibisiyle dua etmemiştir. Hiçbir sığınan ( Muavvizeteyn) Felak ve Nas Süreleri gibisiyle ( ALLAH’a sığınmamıştır.

2- ” Allahü Teala bana, benzeri görülmemiş ( sığınma) ayetleri indirdi ( gönderdi). Bu ayetler Felak ve Nas Süreleridir” buyurdu.

3- ” Resülullah (s.a.s.) her namazın arkasından Felak ve Nas Sürelerini okumak için bana emretti.

4- ” Sabahladığın ve Akşamladığın zaman, üçer kere ( İHLAS, FELAK ve NAS Sürelerini) oku. Bunlar her yönden sana kifayet eder.

5- ” Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimiz her gece gelip yatağına yatacağı zaman ( İHLAS-FELAK-NAS Sürelerini) okur ve iki mübarek elini birleştirerek onlara ( ellerine) üflerdi. Sonra da okuyup üflediği bu iki mübarek eliyle önce mübarek başını, yüzünü ve mübarek vücudunun ön kısmını meshederek başlar ve mübarek vücudunun arkalarından mübarek ellerinin yetişebildiği yerleri sıvazlayarak meshederdi. Bu şekilde okuyup üfleme ve sıvazlamayı ise üçer defa tekrarlardı.”

6- ” Hz. Peygamber Efendimiz Hz. MUHAMMED (s.a.s.) bir ağrısı, ya da bir sancısı olduğu zaman, ( FELAK ve NAS Sürelerini okuyup kendi üzerlerine üflerdi.”

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık