Mülakat Fobisi Nasıl Aşılır

Mülakat Fobisi Nasıl Aşılır

İyi bir işe sahip olmak önem taşıdığı gibi kariyeriniz açısından da geleceğinize etki etmektedir. Bunun için iş seçiminde hedeflerinize uygun bir tercih yapmanız daha yararlı olacaktır. İş başvurularında tecrübelerinize ve deneyimlerine göre tercih yaptınız ve sıra mülakata geldi. İstediğiniz ve beğendiğiniz iş kolu içerisinde olmak istiyorsunuz, ancak tek bir sorun var. Bu sorunda mülakat fobisi. Belki uzun süre iş aramak için çaba sarf ettiniz. En sonunda hayaliniz gerçek oldu, mülakata çağrıldınız. Mülakat korkusunu aşmak için neler yapmalısınız. Bu yazımızda kendinizi daha iyi ifade edebilmenizi sağlayacak tüm örnekleri bir araya getirip, istediğiniz işi almanıza yardımcı olacak ve mülakat fobisinden kurtulmanızı sağlayacağız.

Mülakata gitmeden önce ön hazırlık yapmak sizin için yararlı olacaktır. Bu ön hazırlığın içerisinde kıyafet seçimi de yer almaktadır. Tercih edeceğiniz kıyafet kurumsal olmalı ve sizi karşı tarafa iyi bir şekilde yansıtmalıdır. Bu sizin ön güveninize katkı sağlayacaktır. Başvuru yaptığınız iş koluna dair bilgiler edinmeli ve sorular karşısında hazırlıksız yakalanmamalısınız. Mülakata giderken kendinden emin gitmeli ve heyecan yapmamalısınız. Bu işi ne kadar çok istediğinizi ve iş için uygun olduğunuzu unutmamalısınız. Bir çok kişi mülakat sırasında karşı tarafın açık aradığını düşünür. Kesinlikle böyle bir kanıya varılmamalı ve sorulan her soruya kesin, net cevaplar verilmelidir. Öncelikle karşınızdaki kişide sizin gibi aşamalardan geçerek o konuma yükseldiğini düşünmeli ve bunu sizinde yapabileceğinizi karşınızdakine göstermelisiniz.

Mülakat fobisinden kurtulmanın en etkili yollarından biri de mülakat esnasında yapılan küçük sohbetlerdir. Bu sohbette sıcak bir ilişki kurarak kendinizi ifade etmeli ve işe uygun olduğunuzu, tecrübelerinizi belirtmelisiniz. Bu iş için en iyi aday olduğunuzu göstermenin en etkili yolu da istediğiniz iş dalında örnekler vermeli ve bu işe hakim olduğunuzu göstermelisiniz. Bunun için bilginizi ortaya koymalı ve karşı tarafa bu bilgi hissini vermelisiniz. Mülakat esnasında derin nefes almak heyecanı bastıracak ve kendinizi toplamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda iş için uygun yetenekleriniz olduğunu unutmamalı ve kariyeriniz için bu işin gerekli olduğu bilincinde davranarak mülakat fobisinden kurtulmalısınız.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık