Mustafa Başoğlu

Sağlık-İş sendikası kurucusu ve genel başkanı.. 30 yıldan fazladır sendikal mücadelenin içinde.. Sivri söylemleriyle dikkat çekti. Bir dönem Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başdanışmanlığını yürüttü.. Birkaç defa Türk-İş başkanlığına da aday oldu fakat kazanamadı. Türkiye üzerine enteresan fikirleri ve renkli kişiliği ile tanınıyor.

Mustafa Başoğlu

15 Mart 1933 tarihinde Trabzon’da doğdu. 1963 yılında İstanbul Bakırköy Akıl Hastanesi Adli Servis katibi iken, kurucu üye olarak Sağlık-İş Sendikası’nda sendikacılığa başladı. İlk Genel Kurul’da sendika başkanlığına seçildi. İzmir’de aynı iş kolunda kurulu olan ikinci sendika ile birleşmeyi sağlamak amacıyla sendika genel başkanlığından istifa etti.

1964 yılında yapılan genel kurulda genel sekreterliğe, 1965 yılında yapılan genel kurulda ise, yeniden genel başkanlığa seçildi. 1967-1983 yılları arasında yapılan genel kurullarda Türk-İş Yönetim Kurulu asıl üyeliğine seçildi.

Mustafa BaşoğluTürk-İş Yönetim kurulu tarafından çeşitli komisyonlara ve bilhassa mevzuat ve asgari ücret komisyonları ile Yüksek Hakem kurulu asıl üyeliğine atandı. 1983 yılında Singapur’da yapılan genel kurulda Uluslararası Kamu Hizmetleri Federasyonu’nun (PSI) İcra Kurulu asıl üyeliğine, 1986-1989 Türk-İş Genel Kurulunda, Genel Eğitim Sekreterliğine, Hür Dünya İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) ve Avrupa İşçi Sendikaları Birliği (ETUC) İcra Kurulu yedek üyeliklerine seçildi.

Türk-İş’in 1986 yılındaki genel kurulunda, yönetim kurulu üye sayısının 5’e indirilmesi üzerine, Başkanlar Kurulu üyesi olarak Türk-İş’teki görevi devam etti. 1976 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğine atandı. 1977 yılında yapılan genel seçimde Adalet Partisi Ankara milletvekilliğine seçildi.

İki defa Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu üyeliğine seçildi. Evli ve İngilizce bilmektedir. 12 Mart 2011 tarihinde yapılan Sağlık-İş Sendikası Genel Kurulu’nda genel başkanlıktan ayrıldı. 50 yıllık aralıksız genel başkanlık görevini sürdürdü. Demokrat kişiliği ile tanıyordu. 31 Ocak 2012 tarihinde Ankara’da vefat etti.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık