Mutfakları daha iyi yaşam alanına çevirmek için neler yapabiliriz

Mutfakları daha iyi yaşam alanına çevirmek için neler yapabiliriz

Mutfağı, içinde daha da mutlu olacağımız bir yaşam alanına çevirmek için neler yapalım?

Mutfağımız, evimizin en önemli yaşam alanlarından biri ve son dönemde dekorasyonda taşıdığı önem giderek artıyor. Böylelikle mutfak, daha da mutlu olacağımız bir yaşam alanına doğru evriliyor.

Açık mutfaklar ya da yemek alanıyla aynı potada eritilen mutfaklar, yeni konfor anlayışımızın olmazsa olmazı. Beyaz, krem, gri ve ahşap renklerinin siyahlarla, fümelerle, bordo ve mürdüm renkleriyle yarattığı kontraslar keyifli tercihler. Klasik aydınlatmalar kullanım dışı; büyük ve hareketli aydınlatma araçları hakim artık mutfaklara.

Yeni dekorasyon anlayışıyla ele alınmış ve önümüze hazır olarak konulmuş bu tarz bir mutfağı, küçük dokunuşlar ve aksesuarlarla sıcaklaştırabilir ve kişiselleştirip iyice keyifli hale getirebiliriz.

NELER YAPABİLİRİZ?

Ama standart bir mutfağımız varsa biraz daha fazla çaba harcamamız gerekecektir. Önceliğimiz mutlaka bir masaya ve sevimli sandalye veya taburelere yer açmak olmalı. Masa sığacak bir alan yoksa duvara monte ettireceğimiz, açıp kapatabileceğimiz bir raf bile gereken havayı ve sıcaklığı katacaktır mutfağımıza. Veya tezgahın bir köşesini masa gibi konumlandırabilir, önüne sıcacık renkli bir-iki bar taburesi koyabiliriz. Bu alanın üzerine sarkıtacağımız iki-üç adet lamba da ortamı iyice keyiflendirecektir. Sandalye döşemeleriyle uyumlu perdeler güzel bir tercih olabilir. Daha modern bir hava için storların gücünden yararlanabiliriz.

bir-yasam-alani-olarak-mutfakMutfağın bir duvarını farklı bir renge boyayabilir veya su ve nem tutmayan güzel dokulu bir duvar kağıdıyla kaplayabiliriz. Burada küçük bir kitaplık köşesi oluşturabiliriz; kitaplar kadar atmosferi sıcaklaştıran ve insana zenginlik katan ne olabilir, öyle değil mi? Ya da eski fotoğraflar veya tebrik kartlarından harika bir pano yapabilir, köşelerine notlar yazabiliriz.

Bir başka anılar zincirini de mutfaktaki beyaz eşyalar üzerinde oluşturabiliriz. Buzdolabımızı gezdiğimiz yerlerden aldığımız magnetlerle süsleyebilir, mutlu anlarımızın fotoğraflarını küçük mıknatıslarla dolaba iliştirebilir, ailemiz için bir haberleşme alanı yaratabiliriz. Bulaşık makinemiz üzerinde de sticker’larla bir başka dünya yaratabiliriz. Üç boyutlu sticker’lar da çok uygun olacaktır.

Mutfağımızın boş bir duvarının önünde yaratacağımız bir sergi alanı ise atmosfere güzel bir renk katacaktır. Küçük bir dolap üzerine dizeceğimiz renkli tabaklar, aksesuarlar, çiçekler ve mumlar şüphesiz ki mutfağımızı aydınlatacaktır.
Estetik bir görünüm için aynı tarz olmasına dikkat ederek seçtiğimiz ve yaratıcı süslemelerle kişiselleştirdiğimiz kavanozlar, bir-iki süslemeyle vazo veya mumluk haline getirebileceğimiz tek tek kalmış bardaklar, içine bahar dalları yerleştirdiğimiz kocaman vazolar, pencere önüne koyduğumuz rengarenk saksılarda yetiştireceğimiz maydanozlar, domatesler, biberler ve çiçekler de mutfağımıza hayat, bize yaşam enerjisi katacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık