Namazda selamdan sonra tövbe istiğfar etmenin sebebi nedir

Namazda selamdan sonra tövbe istiğfar etmenin sebebi nedir

Soru: Bazı camilerde imam farzı kıldırıp da iki tarafa selam verince müezzin hemen ‘Estağfirullah.. diyerek tövbe istiğfar ediyor. Sonra, ‘Allahümme entes’selamü’yü söylüyor. Buda bizim alışkanlığımıza ters düşüyor, biz bir günah mı işledik ki selamdan sonra hemen tövbe istiğfar ediyoruz diye düşünüyoruz. Namazda selamdan sonra hemen tövbe istiğfar etmenin sebebi ne olabilir, açıklayabilir misiniz? Biz de şüpheden kurtulmuş olalım böylece?

Cevap: Namazda selam verdikten sonra hemen ‘Estağfirullah.. diyerek istiğfar edilmesinin gerekçeleri vardır. Bu tövbe istiğfarlarla demek istiyoruz ki: ‘Rabb’imiz, Senin huzurunda emrine uygun düşecek mükemmellik ve özellikte sana ibadet edemedik, bağışla bizi bu kusurlu ibadetimizle.. demiş oluyoruz.

Selamdan hemen sonra yapılan bu kısa Estağfirullah.. duasının hadislerde tavsiyesi vardır. Şahıslar kendi özel ibadetlerinde de bu istiğfarlarını yaparlarsa namazdaki noksanlarının affını dilemiş olurlar. Bundan dolayı da şüpheye düşmeye değil ümide kapılmaya gerek vardır. Çünkü hadiste, ‘Allah’ı görür gibi ibadet edin, siz O’nu görmüyorsanız O’nun sizi gördüğünü düşünün, O’nun manevi huzurunda kalbinize dünyevi konuları sokmayın!’ uyarısında bulunuluyor. Halbuki bizim ibadetimizde kalbimiz gönlümüz maalesef bu yüce huzura layık düşmeyen dünyevi konularla yine dopdolu oluyor, bu yüzden utancımızdan tövbe istiğfara ihtiyaç duyuyor, selamdan sonra hemen ‘Estağfirullah..diyerek bu dalgınlığımızın affını diliyoruz Rabb’imizden.

Yazar:Ahmed Şahin

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık