Nasıl Bir Mutfak Halısı Almalı,Mutfak Halısı Ne Renk Olmalı

Nasıl Bir Mutfak Halısı Almalı,Mutfak Halısı Ne Renk Olmalı

Mutfak halısı seçerken kolay süpürülen, kiri en az gösteren ve makinede yıkanabilen bir ürün seçilmesi, mutfak zemini gibi çok çabuk kirlenen bir yüzey için halı seçerken önemlidir. Örneğin uzun tüylü halılar kullanışsız olacaktır. İpliklerin arasına giren kırıntılarla uğraşmak istemezsiniz. Ayrıca halının zeminde sağlam durması ve her adımda kaymaması önemlidir. Sürekli yer değiştiren ve size düşme tehlikesi yaşatacak bir ürünün kullanımı pratik olmayacaktır. Kaymaz tabanlı halıları değerlendirebilirsiniz.

Mutfak Halısını Nereye Sermeli?

Mutfakta masa altına halı sermek, görünüm açısından tamamlayıcı ve doğru dursa da, iş temizliğe gelince zorluk çıkarabilir. Mutfak halısı mutfağın tüm zeminini kaplarsa, kullanışlı olmayacaktır. Mutfaklarda halının en çok, mutfak tezgahı önüne serildiğine şahit oluruz. Bu da gayet mantıklı çünkü mutfakta en çok tezgah başında zaman geçiririz. Mutfak tezgahı önüne serilecek yolluklar hem kullanışlı hem de şık durur.

Mutfak Halısı Renk Seçimi

Mutfak halısı renginin ne olacağı, mutfak dekorasyonu açısından önemli bir karardır.

Sade renklerin kullanıldığı bir mutfak renkli bir halı ile canlanır, daha sıcak olur.

Kahverengi mutfak dolaplarına uygun bir halı arıyorsanız ve renkli olsun istemiyorsanız, dolapların rengine uygun yine kahverengi tonlarında, bej, sütlü kahve gibi nötr renklerde bir halı seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, halı ile dolabın aynı kahverengi ailesinden olmasıdır. Örneğin dolaplarınız kahverengi ama nasıl bir kahverengi? İçinde yeşil mi var, turuncu mu var, griye mi kaçıyor, sarımsı mı? Halınızın kahverengisi de bu tonda olursa, dolaplarla yan yana uyumlu olurlar.

sicak-desenler2Kırmızı ve turuncu gibi sıcak renk tonları, çelik benzeri sert malzemenin ve siyah ya da gri gibi maskülen renklerin hakim olduğu mutfakları yumuşatır, dengeler.

Kilim ya da klasik desenli halılar, mutfağa davetkar bir hava ve yaşanmışlık katar.

Koyu renk zeminlerde, zeminden daha açık tonda bir halı kullanılarak, mutfağın koyuluğu alınır ve mekan biraz daha ferahlar.

Mutfak halısı mutfak dolap kapaklarının rengi ile eşleşebilir ya da mutfakta kullanılan perde, sandalye minderi, mutfak aletleri gibi kalıcı aksesuarların veya duvar fayanslarının rengi ile uyumlu olabilir. Örneğin mor mutfak dolapları lila renkli bir mutfak halısıyla kullanılabileceği gibi, moru tamamlayan sarı ya da yeşil renkte halılar da kullanılabilir.

Mutfağa hakim olan renge zıt bir renkte halı seçerek, kontrast yaratabilir ve mutfağa halı ile çarpıcı bir görünüm verebilirsiniz.

Renkli mutfak dolaplarınız varsa ve halınızın sade bir renk olmasını istiyorsanız, bej tonlarında veya siyah beyaz bir halı kullanabilirsiniz.

Mutfakta kullandığınız halının göze çarpmamasını istiyorsanız, zemin renginin birkaç ton açığını veya koyusunu, halı rengi olarak kullanabilirsiniz.

Siyah beyaz halılar modern görünür ve hemen her renkte mutfağa yakışır. Mutfağa farklı bir hava katar. Aynı şekilde çizgili desenli halılar da mutfağa yakışan, modern ve şık bir hava katan modellerdir.

Mutfak gözünüze sönük veya sıkıcı görünüyorsa, deseniyle göze çarpan bir halı, mutfağınıza gereken enerjiyi katabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Nasıl Bir Mutfak Halısı Almalı,Mutfak Halısı Ne Renk Olmalı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık