Nevrasteni nedir belirtileri nelerdir

Nevrasteni nedir belirtileri nelerdir
Nevrasteni nedir belirtileri nelerdir

nevrasteniSinir yorgunlukları sonucu ortaya çıkan psikolojik bir hastalıktır. Başlıca belirtileri, sinir gücünün azalması, baş ağrısı, kudretsizlik, uykusuzluktur. Bu arada kabızlık halleri de görülür.
Kafa yorgunlukları nevrasteniyi ortaya çıkaran başlıca sebepler arasındadır. Endişe, fazla üzülmek, belirli bir gayeye varmak için aşırı gayret göstermek, başarısızlık korkusu da nevrasteniye sebep olur. Hastalığın kalıtım yolu ile elverişli bünyelerde ortaya çıktığı da görülmüştür.

Nevrasteni Belirtileri
Nevrasteniden rahatsız olan kişilerde devamlı korku ve heyecan vardır. Zaman zaman gelen şiddetli ağrılar da hastayı büyük ölçüde rahatsız eder.

Nevrasteni Tedavisi
Nevrasteni tedavisi iki ayrı yoldan yapılır. Bunlardan biri psikolojik tedavi diğeri de beden yolu ile yapılan tedavidir.

Psikolojik tedavide hasta inandırma ve telkin yolu ile kuruntu ve korkularından kurtarılarak iyi edilmeye çalışılır. Bu tedaviye psikoterapi denilir. Fizik tedavide ise hastaya su tedavisi (hidroterapi), masaj, açık havada hafif ve bünyeyi yormayacak hareketler uygulanır. Tedavi altına alınan hastanın kesin bir istirahat halinde olması tedaviyi başarıya götürecek yolların başında gelir. Çalışma, tiyatro ve benzeri meşgul edici durumlar bile hastayı yorabilir.

Genellikle uzun süren bir yatak tedavisi iyi sonuçlar vermektedir.
Nevrasteni ile isteri başlangıçta birbirine benzer ama dikkat edildiğinde her ikisini de birbirinden ayıran önemli farklar vardır. İsteri daha çok sinir sisteminin merkez bölgelerinden gelen bir hastalıktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık