Nevşehir’de Gezilecek Yerler,Nevşehir’de Nereler Gezilmeli

Nevşehir’de Gezilecek Yerler,Nevşehir’de Nereler Gezilmeli

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Nevşehir, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlıyor.

Nevşehir’in ve ülkemizin en önemli turistik mekanlarından birisi olan Peribacaları, mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerin başında geldiğini söyleyebiliriz. Nevşehir gezisine çıkmaya karar verirseniz bir günde bitiremeyeceğinizi söyleyelim. Bu yüzden gezi planlamanızı yaparken buna göre hareket edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Nevşehir’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri tek başlık altında topladık.

Gerek ülkemizden gerekse yurtdışından her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği ve sahip olduğu büyüleyici atmosferi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerinde hayranlık uyandıran Peribacaları, ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi konumundadır. Nevşehir’e 7 km mesafede olan Peribacaları’nın oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır.

Ülkemizde gezilmesi gereken en özel ve güzel yerlerden birisi olan Kapadokya’da balon turlarına katılarak keyifli anlar yaşayabilir, tarihi otellerde konaklayarak unutulmaz bir Kapadokya gezisi yaşayabilirsiniz. Peribacaları ile ilgili tüm ayrıntıları öğrenmek için konu başlığına tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz.

Derinkuyu Yer Altı Şehri

Kapadokya’da bulunan en büyük yer altı şehri olma özelliğine sahip olan Derinkuyu Yer altı Şehri 1967 yılından beri turizm sektörüne kazandırılmıştır. 8 katlı olan Derinkuyu çevresinde dünyanın en eski akıl hastanesi de bulunmaktadır. Şehrin 12 ya da 13 katlı olduğu düşünülmesine rağmen şimdilik 8 katı ziyaretçilere açıktır. Şehrin en derin noktasının 80 metre olduğu belirtilmekle birlikte, 50 metreye kadar ziyaretçiler giriş yapabilmektedir.

Nevşehir’e 30 km mesafede bulunan Derinkuyu, Kapadokya gezisi için en önemli duraklardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Tarihin en eski metro hatlarından birisine sahip olan Derinkuyu Yer altı Şehri’nde 2 metre yükseklikte 2 metre genişlikte 9 km uzunluğunda tüneller bulunmaktadır. Nevşehir’de gezilecek yerler arasında üçüncü sırayı buraya verebilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir şehir merkezine 13 km mesafede olan Göreme Açık Hava Müzesi’nde, M.S 4 – M.S 13 yüzyılları arasında manastır hayatının yaşandığı söylenmektedir. Açık hava müzesi içinde kiliseler, yemekhaneler, şapeller ve oturma yerlei bulunmaktadır. Bölgede bulunan manastır ve şapellerde çeşitli dönemlerden kalma tarihi dokulara da yer verilmiştir.

1985 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya gezisinin en önemli parçalarından birisidir. Eğer yolunuz Kapadokya’ya düşerse Göreme Açık Hava Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Burası ise bize göre Nevşehir’de gezilecek yerler arasında Peribacalarından sonra ikinci sırada.

Göreme Tarihi Milli Parkı

Nevşehir gezisinde önemli bir başka durak ise Göreme Tarihi Milli Parkı’dır. Hasan Dağı ve Erciyes Dağı arasında bulunan tarihi parkın içinde binlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelen kiliseler, şapeller, manastırlar, depolar, şarap mahzenleri gibi tarihi alanlar bulunmaktadır. Buraya kadar gelmişken Saklı Kilise, Göreme Vadileri, Elmalı Kilise gibi önemli yerleri mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Nevşehir’e 10 km mesafede bulunan Göreme’ye ulaşım oldukça kolay olup rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Yine bölgede konaklama imkanları da oldukça gelişmiştir. Bölgedeki konaklama imkanları ile ilgili detaylı bilgiler için başlığa tıklayarak bölge ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kültür Müze Restaurant Ortahisar

Kültür Müze Restaurant, Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar kasabasında bulunmaktadır. 2004 yılından bu yana ziyaretçilerine kapılarını açan müzede toplamda 12 oda bulunmaktadır. Bu odaların her birinin ayrı bir hikayesi bulunmaktadır.

Müzenin odaları; tarım odası, yapı odası, geleneksel mutfak, pekmez yapım odası, dokuma odası, Türk hamamı, köy meydanı, köy odası, kına gecesi, kız isteme merasimi, gelin odası bulunmaktadır. Günübirlik ziyaret için ideal gezi noktalarından biri olan Kültür Müze’ye Ürgüp’e ziyaret ettiğiniz esnada uğramanızı tavsiye edebiliriz.

Paşabağ Vadisi Nevşehir

Nevşehir’in görülmeye değer bir başka doğal güzelliklerinden olan Paşabağ Vadisi, Avanos – Göreme istikametinde bulunmaktadır. Mantar görünümlü peribacalarının bulunduğu Paşabağ Vadisi’nde yürüyüş yapmanız için gerekli parkurlar da bulunmaktadır. Bu bölgede zamanında rahiplerin yaşadığı ve rahiplerin buralardaki kaya odalarında inzivaya çekildikleri rivayet edilir.

Vadiyi gezmeniz için 10 TL gibi oldukça uygun bir parayı gözden çıkarmanız gerekecek. Nevşehir şehir merkezine ortalama uzaklığı 30 km olan Paşabağ Vadisi’ne ulaşım için Nevşehir – Uçhisar – Göreme – Paşabağ istikametini kullanarak ulaşabilirsiniz. Paşabağ Vadisi ve çevresinde konaklama imkanları oldukça yaygın olup, bölge ile ilgili detaylı bilgi için konu başlığına tıklayabilirsiniz.

Ürgüp Müzesi

1971 yılından bu yana kapılarını ziyaretçilerine açan Ürgüp Müzesi, şehir merkezindeki Temenni Tepesi’nde bulunmaktadır. Müzede geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen eserler sergilenmektedir. Müzede sergilenen eserlerden bazılarından bahsedecek olursak; 10 milyon öncesinden kalma mamut dişi fosilleri, Roma ve Bizans Dönemleri’nden kalma el yapımı seramikler, Osmanlı Dönemi’nden kalma altın sikkeler ve madalyalar gibi daha pek çok önemli eser sergilenmektedir. Müzeye giriş ücretsiz olup, günün belirli saatlerinde müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Tatlarin Yeraltı Şehri

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine 10 km mesafede olan Tatlarin Kasabası sınırları içindeki tepenin yamacında bulunan Tatlarin Yer altı Şehri, 1991 yılından bu yana ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Yer altı şehrindeki mekanların büyük olması, erzak depolarının fazla olması ve kiliselerin fazlalığı bu bölgenin zamanında askeri gazino ya da manastır kompleksi olarak kullanıldığı fikrini akıllara getiriyor.

Tatlarin Yer altı Şehri’ndeki en önemli özellik (diğer yer altı şehirlerinden farklı olarak) tuvaletin yıllar öncesinden burada yapılmış olmasını söyleyebiliriz. Yer altı şehirlerinin geneline oranla daha geniş bir salona sahip olan şehir, Nevşehir gezisi için önemli duraklardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Ozkonak-Yeralti-Sehri

Nevşehir’in peribacalarıyla olduğu kadar yer altı şehirleriyle de ünlü olduğunu sanırım konu başlıkları bizlere söylüyor. Nevşehir’e 35 km uzaklıkta bulunan Özkonak Yer altı Şehri, Avanos ilçesine bağlıdır. Bölgede bulunan diğer yer altı şehirlerine oranla daha küçük olan Özkonak Yer altı Şehri 3 katlıdır. Ağıl, mutfak, erzak deposu, şırahane, havalandırma tüneli gibi bölümlerin bulunduğu yer altı şehrinde güvenlik de ön plana çıkmaktadır.

Katları birbirine bağlayan tünellerin oldukça dar olması dışarıdan gelecek toplu saldırılara karşı iyi bir savunma hattı oluşturmuş. Şehrin belli bölümleri temizlenerek ziyaretçilere açılmış olup 10 TL ödeyerek Özkonak Yer altı Şehri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kaymakli-Yeralti-Sehri

Nevşehir’e 20 km mesafede bulunan Kaymaklı Yer altı Şehri’nin geçmişi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanıyor. 8 katlı olan bu devasa yer altı şehrinde zamanında 5000 kişinin yaşadığı rivayet edilmektedir. Günümüzde 4 katı ziyaretçilere açık olan Kaymaklı Yer altı Şehri’nde salonlar, şarap mahzenleri, su depoları, mutfak ve erzak depoları, kilise, su kuyuları gibi bölümler bulunmaktadır.

Her katta farklı bölümlerin bulunduğu yer altı şehrinde attığınız her adımda farklı duygular yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu şehri ziyaret etmek için ödemeniz gereken ücret ise 20 TL olup günün belli saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Asmali-Konak

Nevşehir’in bir başka önemli mekanlarından biri de hiç şüphesiz Asmalı Konak. Bu konağın gerek yurt içinde gerekse yurt dışında fazlasıyla tanınmasını sağlayan ise 2000’li yılların başında yayınlanan Asmalı Konak dizisi. Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde bulunan Asmalı Konak, ziyaretçilerin önemli uğrak noktalarından birisi konumundadır.

Bir döneme damgasını vuran ve başrollerinde Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay gibi isimlerin oynadığı Asmalı Konak dizisinin çekimlerinin yapıldığı konak, günümüzde halen yoğun bir ziyaretçi sayısına sahiptir.

Kapadokya Zelve Vadisi

Kapadokya gezisi için yola çıkılmışsa eğer, Zelve Vadisi muhakkak Nevşehir’de Gezilecek Yerler arasındadır. Bilhassa da vadide yer alan mağaralar ve kiliseler görülmeye değer mekanlar arasında yer almaktadır. Yaklaşık elli yıl öncesine kadar yerleşim yeri olan tarihi ören yerinde bugün herhangi bir yerleşke bulunmadığından bağlı olduğu bir yer de yoktur. Ama öncesinde Avanos’a bağlı olan ören yeri şu anda tarihi mekan olarak varlığını devam ettirmektedir.

Kapadokya Balon Turu ve Fiyatları

Dünyanın en iyi balon turu güzergahı olarak seçilen Kapadokya, tüm güzelliklerini kuşbakışı seyre dalabileceğiniz bir imkan sunuyor. Peri Bacaları, Göreme, Ürgüp ve Avanos gibi doğa harikası ve mucizesi yerleri keşfederken bir yandan da balon turunu tecrübe etmiş olmak sıradan bir hayatı dışlamak isteyenler için ideal aktivitelerden birisidir.

Hacıbektaş’ta Gezilecek Yerler

Kızılırmak havzasının orta kısmında yer alan Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesi, yüksek platolardan oluşmaktadır. İlçenin en yüksek noktası Kırlangıç Dağı’dır. Alevilik ve Bektaşilik öğretisinin hayat bulduğu yer olarak bilinmesi, Hacıbektaş ilçesinin önemli bir turizm bölgesi olmasına sebep olmuştur. İlçedeki müzelerde halka sunulan eserlerden, ilçenin pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı anlaşılmaktadır.

Nevşehir gezisine çıkmaya karar vermişseniz ve bölgedeki önemli yerleri ziyaret etmek istiyorsanız yukarıda bahsetmiş olduğumuz yerleri görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık