Nokul Tarifi Resimli

Nokul Tarifi Resimli

Malzemeler:

1 kilo orta yağlı dana kıyması
500 gr. kuru üzüm
5 adet ekmek hamuru
1 kase toz şeker
1 büyük kase dövülmüş ceviz
4 adet büyük boy kuru soğan
1 adet yumurta
5 yemek kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı karabiber
yarım çay kaşığı toz karanfil
2 su bardağı un
çörek otu
susam
yufkaların üzerine sürmek için;
6 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı ayçiçek yağı

Yapılışı: İki su bardağı un yarım çay kaşığı toz karanfille karıştırılır. Hazırlanan karışımdan 5 yemek kaşığı kadar masaya serpilir ve 5 tane ekmek hamuru katılaşması için bu karışımla yoğrulur.

Yoğrulan hamur 10 dakika dinlendirilir. Hem kıymalı hem de cevizli üzümlü nokulda aynı hamur kullanılır. Kıymalı nokul için; 1 kilo orta yağlı dana kıyması 1 yemek kaşığı tereyağıyla kavrulur.

NokulAyrı bir tavada 4 yemek kaşığı tereyağı ve az miktarda ayçiçek yağıyla küp şeklinde doğranan 4 tane büyük boy kuru soğan kavrulur. Soğan kavrulurken çabuk yumuşaması için 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Kıyma ve soğan iyice kavrulduktan sonra aynı tavada birleştirilir. Üzerine 1 tatlı kaşığı karabiber serpildikten sonra soğumaya bırakılır.

Yufkaların üzerine sürmek için; 6 yemek kaşığı tereyağıyla 1 su bardağı ayçiçek yağı eritilir. Toz karanfil ve unla yoğurulup dinlendirilen hamur, yarısı üzümlü cevizli nokulda kullanılmak üzere iki eşit parçaya ayrılır. Kıymalı nokul için ayrılan parça 4 bezeye ayrılır.

Her bir beze oldukça büyük ve ince şekilde açılır. (Yufka açılırken yine toz karanfilli un kullanılır.) Tereyağı ve ayçiçek yağı karışımı sürüldükten sonra kıymalı harç üzerine yerleştirilir. Karşılıklı iki kenarından rulo şeklinde incecik katlanır.

Uzunlamasına ortadan ikiye ayrıldıktan sonra her bir parçanın üzerine yanlamasına küçük kesikler atılır. (Bu şekilde kesildiğinde, servis sırasında dağılmadan, daha kolay parçalara ayrılacaktır.) Hazırlanan nokullar yağlanmış olan kare şeklindeki bir tepsiye bütün olarak yerleştirilir.

(Hamurumuz mayalı olduğu için pişerken kabaracağından tepsiye biraz aralıklı yerleştirmek gerekmektedir.) Üzerine çırpılmış yumurta sürüldükten sonra çörek otu serpilir. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 30 dakika pişirilir. Cevizli üzümlü nokul için; tıpkı kıymalı nokulda olduğu gibi bezeler oldukça büyük ve ince bir yufka şeklinde açılır.

Açılan yufkanın üzerine eritilmiş tereyağı ve ayçiçek yağı sürüldükten sonra 3 yemek kaşığı kadar toz şeker serpilir.

Dövülmüş ceviz ve kuru üzümle üzeri kaplandıktan sonra tıpkı kıymalı nokul gibi katlanarak kesilir ve tepsiye yerleştirilir. Üzerine yine çırpılmış yumurta sürülür ve susam serpilir. Cevizli nokul için de fırının sıcaklığı aynıdır. Ancak içinde şeker olduğu için pişmesi süresi 15 dakika daha uzun olabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık