Ofis Masasını Sağlıklı Kullanmanın Püf Noktaları

Ofis Masasını Sağlıklı Kullanmanın Püf Noktaları

Kullanışlı bir ofis masasının sahip olması gereken özelliklere bakacak olursak: öncelikle yansımayan bir yüzey tercih edilmelidir. Öncelikle ofis masası sağlıklı kullanımı için püf noktaları bilmek bize bieçok konuda avantaj sağlar. Bunun sebebi de çalışan kişilerin gereksiz yansıma ve ışımalar ile gözlerinin rahatsız olmalarının engellenmesidir.

Ayrıca kolay çizilen bir yapıya sahip olmamalıdır. Çabuk bozulmamalıdır. Yüksekliği ise ortalama 73-76 cm arası olmalıdır diyebiliriz. Bu yüksekliklerde olması ile birlikte ayarlanabilir olması da ekstra bir avantajdır. Kişiye özel saklamaların yapılabilmesi için bir çekmece bölümünün olması da faydalıdır.

Eğer masaüstü bir bilgisayar kullanılıyor ise pc kasasının konabilmesi için yeterli boşluğa sahip bir bölmenin alt kısımda olması da önemlidir. Bunun yanında masanın sağlamlığının garantilenmesi amacıyla alt kısımlarında kısa ayaklar olması da faydalı olacaktır. Çoklu masaların kullanıldığı büyük ofislerde genellikle masalar sırt sırta verilerek dolaşım alanlarının daha fazla olması sağlanır.

Ofis MasasıYonca tarzı olarak da bahsedebileceğimiz bu tarz masa düzenlerinde masa üstüne baktığımızda bilgisayar ekran ve klavyesinin yanında yazışma yapabilmek için mutlaka ayrı bir boş alanın da bulunması gerekmektedir. Bunun yanında diğer masaüstü yardımcı ekipmanları da bilgisayar çevresine ve masa sınırları etrafına yerleştirilebilir.

Ofis masası gibi yapıların değişmez bir parçası haline gelen bilgisayarların masaüstünde nasıl kullanılması gerektiği konusuna da bakacak olursak: günümüzde artık notebook tarzı bilgisayarların yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte artık ayrı şekilde monitör ve kasa gereksinimi ortadan kalkmaya başlamıştır.

Bu durum da ofis masası düzenlerinde büyük rahatlamaya yol açmıştır. Eğer halen kasa kullanılan ofis masaları var ise bu kasanın yere değmeyecek şekilde bir göz içinde bulunması temizlik açısından yararlıdır. Monitörün yerleşimi konusunda da göz hizasını temel alırsak buraya 15 ile 50 derece arsında bir açı ile yerleşim yapılmalıdır.

Bu durum masanın çeşitliliği ile şekil alır. Bu durum genellikle toplantı masalarında uygulanabilir. Monitörün yanına aydınlatmanın da etkisi vardır. Monitöre vuran ışık gözümüzü alabilir. Klavyelerin de dirseklerimizi boşa çıkarmayacak seviyede içeride bulunması gereklidir. Monitörün 40 ile 65 cm arasında bize uzak durması ve büyük yazı seviyelerinin tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık