Öğretmen memurlara süt izni hakkında bilgiler

Öğretmen memurlara süt izni hakkında bilgiler

Bu konu Öğretmenlerin süz izni yönetmeliği 2013 hakkında yararlı bilgiler içermektedir.

Merhabalar Ben bir öğretmenim ve yakın zamanda bebeğim oldu. Doğum izin süresi dahil olmak üzere süt izni hakkında kanunun ilgili madellerinde karışıklıklar var, kimse tam olarak şu şekilde olmalı diyemiyor. Bu durum umarım düzelir. Sizler bana doğum izni hakkında bilgiler verebilir misiniz ? Sevgiler

ÖĞRETMENLERİN SÜT İZNİ

Süt izninin öğretmenlere verilip verilmeyeceği konusunda özellikle yarım gün çalışan öğretmenler konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Öğretmenin süt izni konusunda seçimlik hakkı olduğu için öğretmen dersin olduğu saatleri seçebileceği gibi dersin olmadığı saatleri de seçebilir. Okul idaresi, öğretmene öğleden sonra dersin yok öğleden önce derse gel, öğleden sonra süt iznini kullan şeklinde bir uygulama yapamaz. Öğretmen kabul ederse idarenin önerisi geçerli olur.

Öğretmenlerin-süt-izniDOĞUM İZNİ SÜRESİNDE

Mazeret izinleri sırasında fiili çalışmaya bağlı her türlü ödemeler hariç malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulamıyor. Buna göre memurlara doğum izinleri sırasında aylıkları ödeniyor.
Yasal düzenlemelerle Öğretmenlerimizin süt izni hakkının uygulanması konusu özeletle 4 madde şeklinde sıralanabilir.

1. Eğitim öğretimi aksatmayacak şekilde kullanılacaktır.
2. Bir öğretmenin dersi varsa bu ders saatinde süt izni kullanması mümkün değildir.
3. Branş öğretmenleri boş dersleri varsa programlarını süt izni olarak kullanmak istediği saatlere göre ayarlatma hakkına sahiptir. Eğer 30 saat ful derse giriyorsa bu imkan olmadığı için normal öğretimde yalnızca öğle arasında kullanabilmekte; ikili öğretimde ise kullanamamaktadır.
4. Sınıf öğretmenleri ise tıpkı branş öğretmenleri gibi normal öğretimde öğle arasında kullanırken, ikili öğretimde süt izni kullanmaları mümkün değildir. Ancak 4. Sınıfı okutan öğretmenlerin derslerine din kültürü ya da İngilizce öğretmeninin girdiği derslerde süt iznini kullanabilir ve programını da kendisi belirleyebilir. Bir başka istisna durum ise sınıf öğretmeni ikili öğretimde süt iznine göre sabahçı ya da öğlenci olma konusunda seçim yapma hakkına sahiptir.

Öğretmenlerin süt izinlerini kullanabilmeleri yürürlükteki mevcut yasal düzenlemelere ve Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarına göre bu dört maddede özetlendiği şekildedir. Ancak doğruluğu yanlışlığı, kanuna ya da hukuka uygunluğu elbette tartışılabilir. Daha da ötesi hukuksuz olduğu ya da kanuna aykırı olduğunu düşünenler yargıya gidebilirler pekala bunlar mümkündür. Ancak mevcut yasal durum budur.

Kaynak :Cafer GÜZEL

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık