Olgun dal çeliği (hardwood cutting) yapılışı, dikilişi

Olgun dal çeliği (hardwood cutting) yapılışı, dikilişi

Bu usul uzun ömürlü bitkilerden ağaç ve çalı türlerinde yapılır. Bazılarının köklenmesi çok zordur onun için bahar uyanmasından önce çelikler alınmalıdır. Köklenmesi kolay olanlarda pek fark etmez ama aynı muameleyi yapmada yarar var.

Olgun dal çeliği yapılışı, dikilişi

Eski bir deyim var: ‘Usuletle ve suhuletle’.. yani usulüne uygun davranırsanız işler kolaylaşır. Olgun çeliğin niteliğine, alınışına, kullanılacak toprağa ve köklenme sürecinde gerekenlerin yapılmasına ciddi olarak uymanız lazım.

Zamanı

Zamanı bitkiden bitkiye ve iklimden iklime değişir. Bitki türlerine göre zamanı burada tek tek açıklamak zor. Genel olarak şöyle: İstanbul gibi don olaylarının hafif geçtiği ve hiç yaşanmadığı yerlerde kış başında (aralık sonunda) yapmak en iyi zamandır. İstanbul için son zaman şubat ayının başıdır. Orta derece don olayları yaşananan yerlerde mesela Ankara’da en geç mart başına kadar yapılabilir.

Olgun dalın niteliği

Çelikler sonuncu ilkbahar ve yaz boyunca yeni gelişmiş, gelişimini tamamıyla tamamlamış en sağlıklı dallardan olmalı. En uç ince kısmı kesip atın. Dip kısmı eğik kesin. Böylece kesiklerden kalan dallar (çelikler) en az 15cm, en fazla 30cm olmalı. 15cm’den daha kısa çelikler bu usulde pek işe yaramaz.

celikAyrıcalıklı bir yöntem

Kışın şiddetli don olaylarının yaşandığı, bahar başında yine kuvvetli don olayları yaşanma riski olan yerlerde ise şöyle: Bu durumda çelikler sonbaharda yapraklar döküldüğü zaman alınır. Şimdilik tepeleri kesilmez, baş aşağı şekilde toprağa derine gömülür. İlkbaharda don tehlikesi ortadan kalktığı zaman sökülerek tepe ince kısımları kesilir, dip kısımları eğik kesilir aşağıda anlattığım gibi dikilir.

Olgun dal çeliklerinin dikilişi

Diktiğinizde dalın üçte ikisi toprak altında kalacak. Dal eğer 15 cm civarında ise dimdik, 20cm’den daha uzunsa 45 derece açı ile eğik dikilmeli. her durumda dalın üçte ikisi toprağın altında kalmalı.

Toprağın niteliği

Toprak suyu iyi süzdüren, havadar bir toprak olmalı. Saf gerçek torf + perlit karışımı bu usullerde çok tavsiye edilir. Sırf perlitle yapanlar da var. Her ikisini de hiç tavsiye etmem. O tür şeylerde köklendirme diğer çelikle üretim metotlarında iyi olabilir fakat olgun dal çeliğinde zararlıdır. Öylesi yapay köklendirme toprakları genellikle yeni köklenme olurken ani çürümelere sebebiyet verir. Onun için humuslu gerçek toprağa yarı yarıya ince ponza taşı ve hindistan cevizi lifleri karıştırarak çelikler buna dikilmeli.

Sonra köklenmeye güvenmeyin. Yapraklanma, dallanıp budaklanma olsa bile aynı toprakta, hiç sökmeden bir sonraki bahara kadar tutsanız iyi olur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık