ÖLÜ PİKSEL NEDİR?, ÖLÜ PİKSEL TAMİRİ

,

Ölü piksel, mönitör üzerindeki pikselin işlevini yerine getirememesi yani rengini değiştirememesi ve bir renkte takılıp kalmasıdır. Ölü pikseller toz zerreciği kadar veya kurşunkalem ucu kadar ya da çok daha büyük olabilir. Ayrıca farklı renklerde takılı kalmış olabilir.

Ölü pikseller genellikle fabrika hatasıdır ve tamiri genellikle mümkün değildir. Birçok monitör üreticisi çok sayıda ölü pikseli olan monitörleri zaten satışa çıkarmıyor.

Fakat yine de satılan bazı mönitörlerde rahatsız edici sayıda ölü piksel bulunuyor. 1-2 tanesi nazarlık gibi monitörünüzün bir köşesinde durabilir.

Monitör alırken ölü piksel garantisi de sorulabilir. Artık bir çok büyük elektronik mağazası ölü piksel garantisi veriyor. Kaç ölü piksele kadar garanti verildiğini çekinmeden sorun.

Şunu da söylemek gerek ölü pikseli ararsanız bulursunuz. Milyonlarca piksel içinden birkaçının arızalı olması doğaldır. Önemli olan grup şeklinde farkedilir olmaması, ölü piksel sayısının az olması ve dikkatinizi çekmemesi. 1-2 adet ölü piksel zamanla ekranın toz zerrecikleri ile arkadaş olup kaynaşacak ve ayırt edilemez şekilde belirsiz olacaktır.

Yine de ölü piksellerden kurtulma denemeleri yapmak ve monitörünüzde ölü piksel olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız işte size ücretsiz bir program (UDpixel). Yeni satın aldığınız monitörü de bu programla test edip satıcıya iade edebilirsiniz.

Programı Buradan İndirebilirsiniz

Monitörünüzü temiz bir bez ile temizleyip tozdan arındırın.
Programı indirip kurun. C/PROGRAM FILES/UDpixel içine girip programı çalıştırın.
Program penceresi açıldıktan sonra sol taraftaki renklere tek tek basıp ekranınızın rengini değiştirin. Dikkatlice ekranınızı kontrol edin.

Runcycle düğmesine basıp otomatik renk değiştirmede yapabilirsiniz. Ölü pikseller değişik renklerde takılı kalabileceğinden tek renkle ölü pikseli bulmak zor olabilir. Bu yüzden en sağlıklısı değişik renklerle test yapmaktır.

Ölü piksellerinizi bulduktan sonra sağ taraftaki kısımdan tamir etmeyi deneyebilirsiniz. Flash windows tamir edilecek piksel sayısı, flashsize yanıp sönen kısmın büyüklüğü, flash interval yanıp sönme hızı.

Ayarlamalarınızı yaptıktan sonra starta basın. Ekranda yanıp sönen alanlar göreceksiniz. Bunları mouse ile ölü pikselin üzerine taşıyın ve birkaç saat bekleyin.

Program çalışmıyorsa microsoft.net framework kurun. Programın sitesinde indirme bağlantısı var.

Birçok ölü piksel tamir edilemese de sizi çok rahatsız eden bir pikselden kurtulmayı deneyebilirsiniz. Programı yapan firma da garanti vermemiş zaten.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık